Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stolica: "Święci" przemaszerowali Krakowskim Przedmieściem

0
Podziel się

Kilkadziesiąt osób przebranych za katolickich świętych przeszło w niedzielę
Krakowskim Przedmieściem. Były koronowane głowy, zakonnicy, mniszki i pustelnicy, zarówno znani
patroni Polski, np. św. Kazimierz, jak i mniej znani nad Wisłą, np. św. Juan Diego

bEhWBuGd

Kilkadziesiąt osób przebranych za katolickich świętych przeszło w niedzielę Krakowskim Przedmieściem. Były koronowane głowy, zakonnicy, mniszki i pustelnicy, zarówno znani patroni Polski, np. św. Kazimierz, jak i mniej znani nad Wisłą, np. św. Juan Diego

Przemarsz "HolyWins" (w wolnym tłumaczeniu - "święty zwycięża") w dniu, w którym inni bawią się z okazji Halloween, zorganizowała katolicka Wspólnota Emmanuel, we współpracy z kilkoma innymi ruchami. Podobne marsze w przeddzień Wszystkich Świętych odbywają się w innych miastach, nie tylko w Polsce.

W stolicy "święci" maszerowali w towarzystwie aniołów na szczudłach i przy akompaniamencie bębnów. Przechodniom rozdawali "listy od świętych", zachęcające do zadumy przed obchodzonym w poniedziałek świętem Wszystkich Świętych.

bEhWBuGf

Wśród obecnych można było rozpoznać m.in. dwie święte Elżbiety - matkę Jana Chrzciciela i Elżbietę Węgierską oraz dwie święte Teresy - z ľvili i od Dzieciątka Jezus. Nie zabrakło także św. Andrzeja z przytroczonym do pleców krzyżem, stawianym przed przejazdami kolejowymi i św. Jadwigi Andegaweńskiej, koronowanej w 1384 r. na króla Polski.

Spośród mniej znanych w Polsce świętych można było zobaczyć m.in. zmarłą w 1962 r., a kanonizowaną przez Jana Pawła II w 2004 r. włoską lekarkę - św. Joannę Berettę Molla oraz azteckiego wizjonera, którego kult praktykowany jest w Meksyku - św. Juana Diego.

"Dzieci moich znajomych przebierają się dziś za duchy i wampiry, ja ze swoimi przyszłam tutaj. Chcę im pokazać, że tego dnia można bawić się w zgodzie z katolicką tradycją - powiedziała PAP pani Joanna.

Przechodnie przyglądali się maszerującym z zaciekawieniem. "Fajnie, zawsze to jakaś odmiana od tych dyń ze świeczkami, które już od dwóch tygodni stoją na wystawach sklepów, a nawet przed nimi" - powiedział pan Robert.

bEhWBuGl

Innego zdania była pani Karolina. "Nie wiem, czemu katolicy zawsze muszą być w kontrze. Rozumiem, że nie podoba im się Halloween, bo sama go nie lubię. Ale wesoły przemarsz z bębnami główną ulica miasta chyba też trudno zaliczyć do polskiej tradycji związanej z jutrzejszym dniem" - powiedziała.

W poniedziałek przypada Dzień Wszystkich Świętych, obchodzony w Kościele rzymskokatolickim od X wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Jan XI w 935 roku.

(PAP)

mca/ drag/

bEhWBuGG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)