Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: W sobotę Marsz Różowej Wstążki

0
Podziel się:

W sobotę ulicami Warszawy po raz dziesiąty
przejdzie Marsz Różowej Wstążki, którego celem jest
popularyzowanie wiedzy o raku piersi i zachęcanie kobiet do
robienia regularnych badań profilaktycznych.

W sobotę ulicami Warszawy po raz dziesiąty przejdzie Marsz Różowej Wstążki, którego celem jest popularyzowanie wiedzy o raku piersi i zachęcanie kobiet do robienia regularnych badań profilaktycznych.

Na raka piersi zapada około 11 tys. Polek rocznie - jest to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Jednak wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny, dlatego tak ważne jest przypominanie kobietom o regularnych badaniach kontrolnych - przekonuje Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia "Amazonki" Warszawa-Centrum, jednego z organizatorów Marszu.

Marsz wyruszy o godz. 12 z Nowego Światu (róg ul. Chmielnej), a zakończy się na Krakowskim Przedmieściu (róg ul. Królewskiej).

Podczas Marszu wszystkie kobiety, które kupią symboliczny produkt z różową wstążką, będą miały możliwość skorzystania z badań USG piersi i mammografii, będzie można skorzystać także z porad lekarzy onkologów. Honorowy patronat nad tegorocznym Marszem w stolicy objęła Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Impreza zakończy się koncertem Eweliny Flinty i Łukasza Zagrobelnego. Gościem honorowym Marszu będzie aktorka Fran Drescher, znana z amerykańskiego serialu "Niania", obecne będą również m.in. ambasadorki kampanii Anna Popek, Magdalena Cielecka, Ewa Bem oraz Henryka Bochniarz.

Marsze Różowej Wstążki odbywają się również w 14 innych miastach Polski, od 25 września do 18 października. W sobotę, oprócz Warszawy, Marsze przejdą ulicami Gdańska, Konina, Ostrołęki, Lublina, Łodzi, Nowego Sącza, Rybnika i Torunia.

Tydzień temu, w sobotę 4 października, w Warszawie odbył się koncert "Różowej Wstążki", który zainaugurował miesiąc walki z rakiem piersi, jak co roku obchodzony w październiku.

Szacuje się, że na raka piersi zapada średnio 1 na 20 kobiet. Bardziej narażone na chorobę są kobiety, których bliskie krewne cierpiały na raka piersi; przeszły operację usunięcia niezłośliwego guza z piersi; zaczęły miesiączkować przed 12. rokiem życia lub późno weszły w okres menopauzy (tj. po ukończeniu 50 lat); kobiety bezdzietne lub te, które urodziły pierwsze dziecko po trzydziestce; panie otyłe oraz te, których dieta jest bogata w tłuszcze zwierzęce. (PAP)

akw/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)