Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Warszawa i polskie metropolie w Europejskiej Polityce Sąsiedztwa

0
Podziel się:

2.3.Warszawa(PAP) - Określenie potrzeb miast w krajach sąsiedzkich
Unii Europejskiej: Ukrainie, Mołdawi, Armenii, Azerbejdżanie oraz
Gruzji, a także wypracowanie propozycji przyspieszenia ich rozwoju
społeczno-gospodarczego to cele Grupy Roboczej ds. Europejskiej
Polityki Sąsiedztwa (EPS) działającej pod przewodnictwem Warszawy
w ramach sieci miast Eurocities.

2.3.Warszawa(PAP) - Określenie potrzeb miast w krajach sąsiedzkich Unii Europejskiej: Ukrainie, Mołdawi, Armenii, Azerbejdżanie oraz Gruzji, a także wypracowanie propozycji przyspieszenia ich rozwoju społeczno-gospodarczego to cele Grupy Roboczej ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa (EPS) działającej pod przewodnictwem Warszawy w ramach sieci miast Eurocities.

W czwartek odbyło się w Warszawie seminarium "Warszawa i polskie metropolie w Europejskiej Polityce Sąsiedztwa", podczas której zostały zaprezentowane dotychczasowe wyniki prac Grupy Roboczej działającej od maja 2005 r.

Dyskutowano także o roli współpracy na szczeblu lokalnym jako czynniku sprzyjającym umacnianiu demokracji oraz budowie społeczeństwa obywatelskiego. Tematem była przede wszystkim realizacja EPS na Ukrainie.

Piotr Zeydler-Zborowski z Biura Funduszy Europejskich stołecznego urzędu miasta przypomniał, że rolą miast w realizacji EPS jest umacnianie demokracji lokalnej w krajach sąsiedzkich UE m.in. poprzez współpracę samorządów lokalnych i wymianę doświadczeń. Takie działania mają wzmocnić te kraje jako demokratycznych partnerów dla UE.

"Polityka na wysokim szczeblu zwykle dość wolno przekłada się na warunki odczuwalne bezpośrednio przez obywateli, zaś miasta mogą je wypracować znacznie szybciej" - zaznaczył Zeydler.

Jak wyjaśnił, zadania Grupy Roboczej to m.in. wzmocnienie demokracji lokalnej, roli organizacji pozarządowych, usprawnienie administracji, rozwój wolnych mediów i lokalnej kultury w miastach krajów sąsiedzkich.

Dotychczas Grupa prowadziła w Parlamencie Europejskim działania lobbingowe w celu uznania roli miast w EPS oraz opracowała Deklarację Eurocities w sprawie EPS.

We wrześniu i październiku Grupa zamierza przeprowadzić pilotażowy projekt m.in. w Kijowie, Charkowie, Odessie (Ukraina) i Kiszyniowie (Mołdawia) polegający na nawiązaniu współpracy z samorządami oraz wizycie przedstawicieli miast partnerskich w miastach Grupy Roboczej.

Radca ambasady Ukrainy w Polsce Andrii Deshchytsia podkreślił, że bardzo wiele miast na Ukrainie ma już umowy partnerskie z miastami w Polsce. "Wymiana doświadczeń między tymi miastami służy m.in. podniesieniu poziomu działania administracji lokalnej na Ukrainie" - podkreślił.

Wyraził nadzieję, że bardzo intensywna współpraca Polski i Ukrainy przełoży się na stosunki Unii Europejskiej z Ukrainą i doprowadzi do jej przyjęcia do wspólnoty.

Europejska Polityka Sąsiedztwa (EPS) została sformułowana po ostatnim poszerzeniu Unii Europejskiej. Zakłada wszechstronną pomoc dla państw graniczących na wschodzie i południu z UE; umocnienie demokracji, budowę społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwijanie innych podstawowych wartości, na których oparta jest UE.

Eurocities to założona w 1986 r. organizacja skupiająca 127 lokalnych samorządów wielkich miast z 34 europejskich krajów. Reprezentuje interesy swoich członków i uczestniczy w dialogu z instytucjami europejskimi obejmującymi obszary polityki wpływającej na życie miast.

Warszawa na początku 2005 roku wystąpiła z inicjatywą powołania w ramach tej organizacji Grupy Roboczej ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.

W maju 2005 roku odbyło się w Warszawie inauguracyjne spotkanie Grupy Roboczej, w skład której obecnie wchodzi kilkanaście miast europejskich m.in. Białystok, Bolonia, Gdańsk, Helsinki, Lublin, Monachium, Rotterdam, Sofia, Turyn, Warszawa, Wilno. (PAP)

bpi/ dsr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)