Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stowarzyszenie Ordynacka poparło w wyborach Grzegorza Napieralskiego

0
Podziel się

V Krajowy Kongres Stowarzyszenia Ordynacka zdecydował w sobotę o poparciu w
wyborach prezydenckich kandydata SLD Grzegora Napieralskiego. O poparcie Napieralskiego zaapelował
w liście do uczestników kongresu były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

bEgfmMqd

V Krajowy Kongres Stowarzyszenia Ordynacka zdecydował w sobotę o poparciu w wyborach prezydenckich kandydata SLD Grzegora Napieralskiego. O poparcie Napieralskiego zaapelował w liście do uczestników kongresu były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Kwaśniewski ocenił w liście, że najbliższe wybory prezydenckie określą kierunek, w jakim będzie się rozwijała Polska.

"W tej ważnej chwili chciałbym przedstawić wam i zarekomendować kandydata, który daje nadzieję na zakończenie polityki kłótni i podziałów. Polityka, która tak, jak my kiedyś, symbolizuje zmianę na polskiej scenie politycznej, jest reprezentantem młodego pokolenia - to Grzegorz Napieralski - napisał Kwaśniewski, posiadacz legitymacji nr 1 Stowarzyszenia Ordynacka.

bEgfmMqf

Stowarzyszenie skierowało zaproszenia do udziału w kongresie do pięciu komitetów wyborczych: Grzegorza Napieralskiego, Andrzeja Olechowskiego, Bronisława Komorowskiego, Waldemara Pawlaka i Jarosława Kaczyńskiego. Obecny na kongresie był tylko kandydat SLD.

"Przed nami wybory prezydenckie, bardzo ważne, bo rozpoczynające drogę do modernizacji Polski i do zmiany polityki" - mówił Napieralski. Zaznaczył, że decydując się, na kogo oddać w nich głos, trzeba kierować się przede wszystkim znajomością programu poszczególnych kandydatów. W jego ocenie możliwość poznania tych programów dałyby debaty wyborcze.

Zdaniem Napieralskiego kandydaci PO Bronisław Komorowski i PiS Jarosław Kaczyński boją się debat, ponieważ musieliby w nich powiedzieć, "jakie są ich prawdziwe fobie i poglądy". "To są często skrajnie prawicowe poglądy, które uwstecznią nasz kraj, a nie popchną go do przodu" - ocenił.

"Chciałbym właśnie z tego miejsca, ze środowiska bardzo postępowego, które myśli o Polsce, aby niewątpliwie ją modernizować, zaapelować właśnie do tych liderów i powiedzieć: +chodźmy rozmawiać+" - wezwał kandydat SLD.

bEgfmMql

Napieralski chce rozmawiać z Komorowskim i Kaczyńskim m.in. o "Europie i o polityce zagranicznej - gdzie szukać najbliższych przyjaciół, jak umacniać pozycję Polski w UE, jak traktować Rosję, jak rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi". "Porozmawiajmy o edukacji na poziomie wyższym i nie tylko, o ochronie środowiska, o zapłodnieniu in vitro, o ułatwieniach dla przedsiębiorców" - nawoływał kandydat Sojuszu.

Podkreślił, że prezydent ma inicjatywę ustawodawczą - o czym, jak ocenił, zapomniał Lech Kaczyński - i dzięki temu może realnie wpływać na życie Polaków i Polek.

"Nie możemy dać się dzisiaj zastraszyć i powiedzieć, że jest tylko alternatywa - albo głosujemy na Kaczyńskiego, albo na Komorowskigo" - podkreślił.

Napieralski - który jest również szefem Sojuszu - podziękował ponadto członkom Ordynackiej za dotychczasowe "merytoryczne i kadrowe" wsparcie przy poprzednich wyborach parlamentarnych i europejskich. Podziękowania skierował także do szefa stowarzyszenia. "Włodzimierz Czarzasty służy swoją radą, wspomoże w ciężkich chwilach, ale również potrafi uruchomić potencjał wielu, wielu ludzi w regionach" - mówił.

bEgfmMqm

"Napieralskiego popieramy dlatego, żeby społeczeństwo obywatelskie się rozwijało, żeby nie było tylko alternatywy - głosowanie na Komorowskiego albo na Kaczyńskiego" - powiedział dziennikarzom po zakończeniu obrad Włodzimierz Czarzasty, który został w sobotę powtórnie wybrany na przewodniczącego Stowarzyszenia Ordynacka.

"Popieramy go nie po to, żeby wygrał w pierwszej czy drugiej turze - bo on nie wygra, i to trzeba jasno powiedzieć - ale po to, żeby zdobył jak największe poparcie, tak aby w wyborach samorządowych i parlamentarnych w najbliższym czasie był wybór nie tylko między jednym a drugim, ale przynajmniej między jednym, drugim a trzecim" - tłumaczył.

Obecny na kongresie Józef Oleksy życzył Napieralskiemu "jak najlepszego wyniku". Jego zdaniem jest to ważne nie tylko dla samego kandydata SLD, ale i "całej lewicy społecznej, która w tych wyborach coś udokumentuje, lepszym lub gorszym wynikiem".

Sobotni kongres Stowarzyszenia Ordynacka wybrał także nowe władze. Wybrano nowych członków: Rady Naczelnej, Głównej Komisji Rewizyjnej oraz Naczelnego Sądu Koleżeńskiego. Skarbnikiem został Tadeusz Sajur a sekretarzem Komitetu Wykonawczego Rady Naczelnej Marian Kubalica.

bEgfmMqn

Do nowego Zarządu Głównego, poza Czarzastym, weszli: Sergiusz Najar, Andrzej Różański, Andrzej Orecki, Zbigniew Kamiński, Henryk Łańko, Jakub Ryfa, Jacek Kozłowski oraz Krzysztof Galej.

Kongres poprzez aklamację przyjął ponadto uchwały o przyznaniu Złotej Odznaki Stowarzyszenia Ordynacka tragicznie zmarłym w katastrofie pod Smoleńskiem Jerzemu Szmajdzińskiemu (SLD) oraz Edwardowi Wojtasowi (PSL), którzy byli związani ze stowarzyszeniem.

Stowarzyszenie Ordynacka założyli w 2001 r. byli działacze Zrzeszenia Studentów Polskich (ZSP). Należą do niego m.in.: b. prezydent Aleksander Kwaśniewski i b. premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz, Józef Oleksy i Marek Belka. (PAP)

mzk/ itm/

bEgfmMqG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)