Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stowarzyszenie "Sadyba" chce w Olsztynie utworzenia parku kulturowego

0
Podziel się:

Stowarzyszenie na rzecz ochrony krajobrazu kulturowego Mazur "Sadyba"
wystąpiło do władz Olsztyna o objęcie Starego Miasta i dzielnicy Zatorze formą ochrony nazywaną
parkiem kulturowym. Tego rodzaju formy ochrony zabytków nie ma jeszcze w mieście.

Stowarzyszenie na rzecz ochrony krajobrazu kulturowego Mazur "Sadyba" wystąpiło do władz Olsztyna o objęcie Starego Miasta i dzielnicy Zatorze formą ochrony nazywaną parkiem kulturowym. Tego rodzaju formy ochrony zabytków nie ma jeszcze w mieście.

Jak poinformował PAP prezes "Sadyby" Krzysztof Worobiec, park kulturowy swoim zasięgiem miałby objąć m.in. zakole rzeki Łyny z zabytkowym tartakiem Raphaelsonów, Stare Miasto z bazyliką konkatedralną św. Jakuba Apostoła, stary i nowy ratusz, zamek kapituły warmińskiej, następnie "Bet Tahara" projektu Mendelsona, wiadukty kolejowe, unikalny zespół koszar, a także kompleksy leśno-parkowe z Lasem Miejskim i parkiem w Jakubowie.

"Dokładne granice parku kulturowego winni określić radni w uchwale. Do prezydenta zaś należałoby utworzenie planu ochrony tego parku" - powiedział PAP Worobiec i przekonywał, że wymienione przez "Sadybę" miejsca tworzą "unikalny krajobraz miejski, który ze względu na historię, odrębny i zwarty układ przestrzenny, dobrze zachowany charakter budownictwa zasługuje na pełną i kompleksową ochronę jako dziedzictwo kultury i cenne świadectwo przemijającej epoki".

Rzeczniczka prasowa olsztyńskiego Urzędu Miasta Aneta Szpederska potwierdziła PAP, że pismo "Sadyby" w sprawie utworzenia parku kulturowego w Olsztynie wpłynął do ratusza, a "prezydent osobiście rozmawiał w tej sprawie z panem Worobcem".

"Pomysł utworzenia parku kulturowego jest bardzo interesujący i dlatego wymaga dogłębnej analizy. Jesteśmy na etapie zbierania opinii i badania dokumentów. Mamy świadomość, że poza niewątpliwymi szansami to rozwiązanie niesie ze sobą również szereg zagrożeń. Staramy się pozyskać jak najwięcej informacji i opinii, tak by do rozmów o konkretach przystąpić z pełną wiedzą co do wszelkich konsekwencji wprowadzenia takiego rozwiązania dla naszego miasta" - wyjaśniała Szpaderska. Według niej, do "zagrożeń" należy zaliczyć m.in. ewentualne utrudnienia w prowadzeniu na tych terenach działalności gospodarczej.

Park kulturowy jako forma ochrony istnieje od 2003 r. Parki takie tworzone są po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków w celu "ochrony krajobrazu kulturowego oraz wyróżniających się terenów z zabytkami typowymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej" i są powoływane wyłącznie w wyniku inicjatywy społecznej i samorządów lokalnych. Dotychczas utworzono m.in. Park Kulturowy Stare Miasto w Krakowie, Park Kulturowy Stary Radom, Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich Twierdza Gdańsk. (PAP)

jwo/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)