Notowania

wiadomości
25.04.2012 16:32

Straż Graniczna zlikwidowała gang handlarzy papierosów

Zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wprowadzaniem na rynek wyrobów tytoniowych bez akcyzy rozbiła Straż Graniczna. Grupa wprowadziła na rynek 855 tys. paczek papierosów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wprowadzaniem na rynek wyrobów tytoniowych bez akcyzy rozbiła Straż Graniczna. Grupa wprowadziła na rynek 855 tys. paczek papierosów.

Straty Skarbu Państwa z tytułu należnego cła, akcyzy i podatku VAT zostały oszacowane na 14 mln zł - powiedział w środę PAP rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku ppor. Andrzej Juźwiak.

W kilku miejscowościach z województw pomorskiego i podlaskiego funkcjonariusze zatrzymali pięciu mężczyzn w wieku od 29 do 41 lat.

Jak wyliczają śledczy, podejrzani przez półtora roku wprowadzili na rynek 855 tys. paczek papierosów. Funkcjonariusze przejęli też ponad 186 tys. paczek papierosów warte blisko 1,9 mln zł, które grupa zamierzała wprowadzić do obrotu.

Podczas przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez członków grupy strażnicy graniczni znaleźli pochodzące z przemytu papierosy warte prawie 125 tys. zł, ponad 73 tys. zł gotówki, 10 pojazdów wartych łącznie 265 tys. zł, a także telefony komórkowe, karty SIM, komputery i pięć krzaków konopi indyjskich.

Andrzej Juźwiak zaznaczył, że rozbicie grupy było efektem śledztwa prowadzonego przez Placówkę Straży Granicznej w Elblągu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie.

Jak wyjaśnił rzecznik, "ze względu na zebrany materiał dowodowy prokurator zaproponuje sądowi, aby trzem organizatorom przestępczego procederu wymierzyć kary po 2 lata pobawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na okres 7 lat".

Dwóm członkom grupy prokurator proponuje wymierzyć kary pozbawienia wolności na rok oraz 1,5 roku w zawieszeniu na 4 i 3 lata. Dodatkowo wobec trzech członków grupy prokurator proponuje zastosować dozór policyjny, wobec jednego - środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 10 tys. zł, a czterem wymierzyć łącznie 105 tys. zł grzywny. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd. (PAP)

bls/ abr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz