Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
uroczystości
22.12.2007 13:28

Strefa Schengen: Uroczystości na Węgrzech

Na granicy węgiersko-austriackiej odbyły się w sobotę uroczystości z okazji rozszerzenia strefy Schengen. Brał w nich udział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na granicy węgiersko-austriackiej odbyły się w sobotę uroczystości z okazji rozszerzenia strefy Schengen. Brał w nich udział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Barroso wraz z przewodniczącym Rady Europejskiej, premierem Portugalii Jose Socratesem oraz premierami Węgier i Słowacji Ferencem Gyurcsanym i Robertem Fico spotkali się na przejściu granicznym w miejscowości Hegyeshalom w zachodnich Węgrzech na granicy z Austrią.

Gyurcsany zapewnił, że Węgry "są gotowe chronić Europę i zapewnić jej bezpieczeństwo, gdyż ten kto mówi o wolności, mówi też o odpowiedzialności". Przypomniał, że na tym przejściu znajdowała się "żelazna kurtyna".

Wraz z rozszerzeniem strefy Schengen Węgry zapewnią ochronę i kontrolę 650-kilometrowego odcinka granic zewnętrznych strefy z Chorwacją, Serbią i Ukrainą.

Barroso i Socrates i minister spraw zagranicznych Austrii po południu wezmą udział w uroczystościach w Skofije, na granicy pomiędzy Słowenią a Włochami. Obecni też będą premier Słowenii Janez Jansa i włoski minister spraw zagranicznych Giuliano Amato.

Strefa Schengen została o północy z czwartku na piątek oficjalnie rozszerzona z 15 do 24 krajów europejskich, co umożliwi ok. 400 milionom obywateli krajów UE podróżowanie bez paszportu.

Osiem krajów - Estonia, Łotwa, Litwa, Węgry, Czechy, Polska, Słowacja i Słowenia - wstrzymały kontrole na swoich granicach lądowych i morskich dla obywateli krajów UE. Dziewiąty kraj - Malta wstrzymała kontrole statków udających się do portów europejskich. (PAP)

jo/ bno/

1930

Tagi: uroczystości, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz