Notowania

zamieszki w afryce
19.04.2011 06:47

Studenci podpalili siedzibę partii rządzącej

Do zdarzenia doszło w Kudugu w środkowej części Burkiny Faso. Rozruchy trwają tam już od lutego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(spjwebster/CC/Flickr)

Do zdarzenia doszło w mieście Kudugu, w środkowej części Burkinie Faso. Ofiarom studentów padła siedziba Kongresu na rzecz Demokracji i Postępu (CDP). Duże demonstracje studenckie odbywały się w Kudugu w lutym i w marcu. Uczestnicy protestów obwiniali policję o śmierć studenta, który zmarł w areszcie. W starciach z policją zginęło pięciu demonstrantów.

W zeszłym tygodniu w stolicy Burkiny Faso - Wagadugu - zbuntowali się żołnierze, domagając się wypłacenia obiecanych dodatków do żołdu. Bunt rozszerzył się na północ i na wschód kraju. W Wagadugu doszło do strzelaniny na terenie siedziby prezydenta. Zbuntowani żołnierze z jednostki ochrony głowy państwa wylegli na ulice, strzelając w powietrze i okradając sklepy. Prezydent Blaise Compaore rozwiązał rząd i powołał nowych szefów aparatu bezpieczeństwa.

W ostatnich tygodniach w miastach dochodziło też do wielotysięcznych ulicznych protestów przeciwko wysokim kosztom utrzymania. Burkina Faso jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie.

Compaore rządzi nieprzerwanie od 1987 roku. W listopadzie 2010 roku rozpoczął piątą już kadencję po wygranej w wyborach, w których uzyskał 80 proc. głosów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t136135.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syryjscy;studenci;zadaja;swobod;politycznych,71,0,811847.html) Syryjscy studenci żądają swobód politycznych Ok. 500 studentów protestowało w środę w mieście Halab, na północnym zachodzie Syrii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t135909.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rebelianci;wybrali;przyszly;rzad,98,0,799330.html) Rebelianci wybrali przyszły rząd Powstańcza Narodowa Rada Libijska mianowała Mahmuda Dżebrila jego szefem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t134927.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zwyciestwo;kaddafiego;bedzie;koszmarem,25,0,793369.html) Zwycięstwo Kaddafiego będzie koszmarem Tak uważa brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague.
Tagi: zamieszki w afryce, burkina faso, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz