Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Studenci z Gliwic polskimi mistrzami Olimpiady Kreatywności

0
Podziel się:

Drużyna studentów z Politechniki Śląskiej uzyskała najlepszy rezultat
podczas krajowego finału Olimpiady Kreatywności "Odyseja Umysłu". W najbardziej spektakularnym
zadaniu ich 18-gramowa konstrukcja z drewna balsa wytrzymała obciążenie 270 kilogramów.

Drużyna studentów z Politechniki Śląskiej uzyskała najlepszy rezultat podczas krajowego finału Olimpiady Kreatywności "Odyseja Umysłu". W najbardziej spektakularnym zadaniu ich 18-gramowa konstrukcja z drewna balsa wytrzymała obciążenie 270 kilogramów.

Gliwiccy studenci zakwalifikowali się w ten sposób do reprezentowania Polski w światowym finale olimpiady w Stanach Zjednoczonych. Również tam pod koniec maja będą musieli poddać próbie obciążenia opracowany przez siebie projekt. "Wprawdzie podobno podczas krajowego finału w Rosji jedna z konstrukcji wytrzymała 300 kg, my swoją jeszcze udoskonalimy" - zapowiadają.

"Odyseja Umysłu" to międzynarodowy program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Ma uczyć twórczego rozwiązywania problemów, umiejętności poszukiwania wiedzy czy pracy w zespole. Kształci umiejętność wystąpień publicznych oraz radzenia sobie w zaskakujących sytuacjach przy niedobrze czasu i środków. W Polsce prowadzony jest od 20 lat.

Coroczne finały polskiej edycji Olimpiady Kreatywności odbywają się Gdańsku. Drużyny - w różnych kategoriach wiekowych - muszą poradzić sobie z co roku innym tzw. zadaniem krótkoterminowym, o którym dowiadują się na miejscu. Niezmiennym, corocznym zadaniem jest zaprezentowanie w zaaranżowanej 8-minutowej scence stopniowego obciążania miniaturowej drewnianej konstrukcji własnego projektu.

Konstrukcje muszą powstać z 3-milimetrowych listewek z bardzo lekkiego i wytrzymałego, używanego w modelarstwie, drewna balsa. Listewki można łączyć dowolnym dostępnym na rynku klejem. Dodatkowym wymogiem jest połączenie dwóch części konstrukcji przegubem. Najważniejszym kryterium oceny projektu jest odporność na obciążenie.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Gliwicach członkowie tegorocznej zwycięskiej drużyny zaprezentowali najlepszą w tym roku polską konstrukcję. W ostatni weekend w Gdańsku wytrzymała 270 kg, pokonując kolejną z 30-kilogramową przewagą. Studenci z Gliwic zgodnie przyznawali, że w uzyskaniu takiego wyniku pomogły im studia na wydziale budownictwa Politechniki Śląskiej.

"Pracowaliśmy metodą prób i błędów. Te listewki są bardzo małe, mają bardzo różną gęstość - zamodelować je w jakimś programie byłoby problemem. Pierwsze projekty wytrzymywały nam 100-110 kg. Na początku pękały nam słupy, więc wzmacnialiśmy je kosztem bocznych stężeń" - wyjaśniał PAP jeden z członków drużyny Jacek Kołodziej.

Jego koledzy - Dawid Augustyniak, Marek Chaberski, Tomasz Grohs, Łukasz Karasiński i Damian Plackowiak - mówili, że podobne rozwiązania, jak w zadaniu "Odysei Umysłu", stosowane są w konstrukcjach np. stalowych podpór hal przemysłowych. Z wymogiem zastosowania w projekcie przegubu poradzili sobie w prosty sposób - sklejając dwie nasadzane na siebie części konstrukcji paskiem tkaniny.

Studenci Politechniki Śląskiej wystąpili w polskich eliminacjach w barwach gliwickiego Centrum Inicjatyw Społecznych. To powstałe w 1992 r. z inicjatywy środowiska Politechniki Śląskiej stowarzyszenie aktywizuje młodzież do działań na rzecz lokalnego środowiska. Jednym z projektów Centrum jest "Makgajwer", w ramach którego kilkuosobowe drużyny przygotowują się do udziału w międzynarodowych konkursach kreatywności, jak "Odyseja Umysłu" czy podobny "Destination ImagiNation".

Gliwiccy studenci biorący udział w tych projektach to przyszli wolontariusze stowarzyszenia. Przygotowują się w ten sposób do pracy z drużynami dzieci ze środowisk o gorszych szansach edukacyjnych. Na razie, aby pokryć koszty uczestnictwa w tegorocznym światowym finale "Odysei Umysłu", potrzebują łącznie ok. 40 tys. zł.(PAP)

mtb/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)