Notowania

franciszek i
14.03.2013 06:04

Styl papieża Franciszka: prostota i skromność

Żadnej czerwonej peleryny, tylko prosta biała sutanna i piuska, papieskie minimum - oto skromny styl papieża Franciszka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Żadnej czerwonej peleryny, tylko prosta biała sutanna i piuska, papieskie minimum - oto skromny styl papieża Franciszka, zaprezentowany przez niego, gdy wyszedł wczoraj wieczorem na balkon bazyliki watykańskiej po wyborze na konklawe.

Zauważono, że nowy papież założył stułę tylko na czas błogosławieństwa Urbi et Orbi, po czym zdjął ją i oddał jednemu z ceremoniarzy.

W pierwszych komentarzach podkreśla się, że są to już wyraźne znaki, że Franciszek wybrał linię skromności i prostoty. Mimo że dla papieża przygotowano aksamitną pelerynę, nie założył jej.

Zwraca się też uwagę na to, że stojąc na balkonie Bazyliki Świętego Piotra, papież Bergoglio pokłonił się wiernym, co jest zupełnie niecodziennym, rewolucyjnym wręcz gestem i znakiem pokory.

Bezprecedensowa jest też decyzja o wyborze imienia. Żaden papież nie miał na imię Franciszek. Oczekuje się, że w jednym ze swych pierwszych przemówień wyjaśni on, czy inspirował się postacią świętego Franciszka z Asyżu czy też świętego Franciszka Ksawerego, jezuity.

Czytaj więcej w Money.pl
Przedstawiciele UE gratulują nowemu papieżowi _ Jesteśmy przekonani, że Wasza Świątobliwość będzie z determinacją i siłą kontynuować dzieło swoich poprzedników, zbliżając do siebie narody i religie świata _ - podkreślili Barroso i Rompuy.
Habemus Papam. Kardynał Jorge Bergoglio papieżem! Oto jakie czekają go wyzwania Kościół katolicki boryka się z największym kryzysem od czasów reformacji. Czy Franciszek I będzie w stanie się z nimi uporać?
Kim jest Jorge Bergoglio? Takiego papieża jeszcze nie było Sam sobie gotuje, po Buenos Aires jeździł autobusami i metrem, a na konklawe przyjechał rowerem. Jego osobisty styl jest uważany za zaprzeczenie splendoru Watykanu.
Tagi: franciszek i, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz