Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sudan: Chartum podzieli się władzą z powstańcami

0
Podziel się:

Władze Sudanu w ramach porozumienia pokojowego zaproponują jednemu z
dwóch głównych ugrupowań powstańczych w Darfurze, Ruchowi na rzecz Sprawiedliwości i Równości
(JEM), stanowiska w rządzie - poinformowała we wtorek agencja Reutera.

Władze Sudanu w ramach porozumienia pokojowego zaproponują jednemu z dwóch głównych ugrupowań powstańczych w Darfurze, Ruchowi na rzecz Sprawiedliwości i Równości (JEM), stanowiska w rządzie - poinformowała we wtorek agencja Reutera.

Prezydent Sudanu Omar Hasan el-Baszir i przywódca JEM Chalil Ibrahim mają podpisać we wtorek w stolicy Kataru Dausze zawieszenie broni i ramowe porozumienie, w którym wymieniono zagadnienia mające podlegać dalszym negocjacjom.

Według spisanego w języku francuskim dokumentu, JEM i Chartum zgodziły się na "udział Ruchu na rzecz Sprawiedliwości i Równości na wszystkich szczeblach władz w sposób, który zostanie ustalony między obiema stronami".

Według Reutera, dokument ten to pierwszy konkretny znak, że Chartum jest gotów podzielić się władzą z dotychczasowymi przeciwnikami. Agencja podkreśla jednak, że posunięcie takie może zrazić do niego dotychczasowych sojuszników i utrudnić przygotowania do kwietniowych wyborów. Pozostali rebelianci, w tym Armia Wyzwolenia Sudanu Abdelwahida Noura odrzuciły porozumienie.

Ibrahim i przedstawiciele sudańskich władz podpisali wstępne porozumienie w sobotę w Czadzie. Przewiduje ono zawieszenie broni, włączenie bojowników JEM do sudańskiej armii oraz zawiera zapowiedź osiągnięcia ostatecznego porozumienia przed 15 marca.

Jednak we wtorek JEM zapowiedziało, że osiągnięcie ostatecznego porozumienia w tym terminie jest nierealistyczne.

Ostatni konflikt w Darfurze, który wybuchł w 2003 roku, według danych ONZ kosztował życie 300 tys. ludzi i zmusił do porzucenia domów i ucieczki 2,7 miliona mieszkańców tej rolniczej, żyznej - w odróżnieniu od muzułmańskiej północy Sudanu - części kraju, zamieszkanej głównie przez chrześcijan i wyznawców afrykańskich religii animistycznych. Rząd w Chartumie ocenia liczbę zabitych w Darfurze na 10 tys.

Międzynarodowy Trybunał Karny oskarża prezydenta Sudanu o popełnienie w Darfurze zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.(PAP)

keb/ kar/

5725492

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)