Notowania

sudan
31.05.2011 11:47

Sudan: Jest porozumienie w sprawie podziału

Przedstawiciele Północnego i Południowego Sudanu zgodzili się ustanowić strefę zdemilitaryzowaną wzdłuż granicy między nimi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Przedstawiciele Północnego i Południowego Sudanu zgodzili się ustanowić strefę zdemilitaryzowaną wzdłuż granicy między nimi - poinformowała Unia Afrykańska. Porozumienie osiągnięto podczas spotkania obu stron w stolicy Etiopii, Addis Abebie.

Na zdjęciu żołnierze misji ONZ w Sudanie

Przedstawiciele Północy i Południa zgodzili się również stworzyć wspólną komisję, w której zasiadaliby m.in.: ministrowie obrony, szefowie sztabów armii, wywiadów i policji - podała Unia Afrykańska.

Porozumienie _ tworzy Wspólną Strefę Graniczną między Północnym i Południowym Sudanem, która ma być zdemilitaryzowane i wspólnie monitorowana i patrolowana _ - napisano w oświadczeniu organizacji, nie podając szczegółów.

Południowy Sudan, po przeprowadzonym w styczniu tego roku referendum, ma uzyskać 9 lipca niepodległość, jednak wciąż kwestie takie jak przebieg granic czy podział zysków z pól naftowych z Północą wciąż nie zostały rozstrzygnięte.

21 maja siły Chartumu zajęły sporny region Abyei zmuszając tysiące ludzi do ucieczki. Wzbudziło to obawy, że obie strony mogą wrócić do wojny domowej na pełną skalę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t135301.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;jest;gotowy;do;zawieszenia;broni,189,0,841661.html) "Kaddafi jest gotowy do zawieszenia broni" Prezydent RPA Jacob Zuma powiedział to po spotkaniu z libijskim dyktatorem. Nie powiedział jednak, czy rozważa też ustąpienie ze stanowiska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t138207.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/stop;operacjom;wojskowym;w;libii,160,0,818848.html) "Stop operacjom wojskowym w Libii" Unia Afrykańska wezwała wszystkie państwa i organizacje zaangażowane w realizację rezolucji 1973 Rady Bezpieczeństwa ONZ do jej ścisłego przestrzegania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t47521.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walcza;o;rope;i;strefy;wplywow;setki;ofiar,67,0,817731.html) Walczą o ropę i strefy wpływów. Setki ofiar Od początku roku w starciach w Południowym Sudanie zginęło co najmniej 800 ludzi, a 94 tys. musiało opuścić swoje domy.
Tagi: sudan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz