Notowania

wiadomości
13.12.2013 09:22

"Sueddeutsche Zeitung": spór o politykę Niemiec wobec Rosji

W Niemczech polityka wobec Rosji jest tradycyjnie przedmiotem sporu między obrońcami praw człowieka, a zwolennikami handlu z tym krajem - pisze w piątek "Sueddeutsche Zeitung", ostrzegając przed konfliktem na tym tle w nowym rządzie Angeli Merkel.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W Niemczech polityka wobec Rosji jest tradycyjnie przedmiotem sporu między obrońcami praw człowieka, a zwolennikami handlu z tym krajem - pisze w piątek "Sueddeutsche Zeitung", ostrzegając przed konfliktem na tym tle w nowym rządzie Angeli Merkel. *

Zbliżenie Ukrainy do Europy będzie niemożliwe, dopóki UE nie rozwiąże głównego problemu swojej polityki wschodniej, czyli stosunków z Rosją - czytamy w komentarzu opublikowanym w piątkowym wydaniu lewicowo-liberalnej gazety.

Autor komentarza zaznacza, że decydujący głos w zdefiniowaniu tej polityki mają Niemcy jako najsilniejszy kraj UE. Niemiecka polityka jest jednak w sprawie Rosji głęboko podzielona. "Po jednej stronie stoi frakcja obrońców praw człowieka i krytyków systemu, która spisała Władimira Putina na straty i domaga się twardej polityki i izolacji. Po przeciwnej stronie stoją racjonaliści i merkantyliści, którzy widzą w Rosji wielki rynek (zbytu) i dającego się poskromić kolosa, trapionego ogromnymi problemami" - pisze autor, szef działu zagranicznego "SZ" Stefan Kornelius.

W nowym rządzie ten spór będą reprezentować kanclerz Angela Merkel (CDU) i Frank-Walter Steinmeier (SPD), który jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na szefa dyplomacji. "SZ" ostrzega, że konflikt między tymi dwiema opcjami może odbić się niekorzystnie na próbach rozwiązania kluczowego problemu niemieckiej polityki - stosunków z Rosją.

Jak pisze Kornelius, Merkel zrezygnowała już właściwie z prób dogadania się z Putinem. Prezydent Rosji prezentuje się jako "gracz o władzę, który zna tylko porażki lub zwycięstwa, i który traktuje każdy problem jak pojedynek". "Dla Merkel, myślącej w kategoriach kompromisu, taka postawa jest nie do zniesienia" - ocenia komentator.

Jego zdaniem Steinmeiera nie można mimo wszystko utożsamiać z byłym kanclerzem Gerhardem Schroederem (Schroeder prowadził politykę zbliżenia z Rosją, a Putina nazwał kryształowym demokratą; Steinmeier był najbliższym współpracownikiem Schroedera - PAP). Jako szef MSZ Steinmeier stawiał raczej na Dmitrija Miedwiediewa, a karuzela stanowisk na Kremlu spowodowała, że też dostrzegł metamorfozę Putina w "kryształowego autokratę" - czytamy w "SZ".

Komentator podkreśla, że cała UE czeka na stworzenie przez Berlin strategii wobec Rosji. USA także pozostawiają Niemcom kierownictwo polityki wobec Kremla. Zdaniem "SZ" szereg przesłanek osłabia pozycję Rosji i ułatwia opracowanie takiej strategii.

Gazeta wymienia w tym kontekście spadek znaczenia importu gazu i ropy naftowej z Rosji wskutek dywersyfikacji źródeł energii, a także spadek cen na surowce, co powoduje, że Putin traci swoją dotychczas skuteczną broń. Zdaniem "SZ" UE nie nadaje się na propagandowego wroga Rosji, ponieważ to Rosjanie korzystają na imporcie i liczą na zachodnie technologie.

Warunkiem nowej polityki wobec Rosji jest zdaniem "SZ" "zakopanie topora wojennego" między Merkel a Steinmeierem i dostrzeżenie oraz wykorzystanie różnorodnych form życia politycznego w Rosji, istniejących poza prezydentem Putinem - opozycji, ruchów obywatelskich i inicjatyw w dziedzinie kultury. "Należy wykorzystywać kontakty gospodarcze i zaspakajać interesy Rosji w zamian za praworządność i obliczalność" - konkluduje "Sueddeutsche Zeitung".

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz