Notowania

katastrofa w smoleńsku
12.04.2010 09:46

Światowi przywódcy przyjadą na pogrzeb prezydenta

Na uroczystości chce przyjechać m.in. Dmitrij Miedwiediew. Dziś wpisał się do księgi kondolencyjnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Aktualizacja: godz. 16.20

_ - Na uroczystości pogrzebowe Lecha Kaczyńskiego chce przyjechać prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew _- powiedział szef MSZ Radosław Sikorski. *Swoją obecność zapowiedzieli już: **przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso i kanclerz Niemiec Angela Merkel. *

Sikorski powiedział, że w minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow poinformował go, że Miedwiedew będzie chciał przyjechać na uroczystości pogrzebowe.

_ - Spodziewam się, że cały świat przyjedzie do Warszawy _ - podkreślił Sikorski.

Po południu Dmitrij Miedwiediew wpisał się do księgi kondolencyjnej w polskiej ambasadzie w Moskwie.

Rosyjski prezydent w księdze kondolencyjnej napisał: _ Straszna tragedia - śmierć w katastrofie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii, przywódców polskiego państwa, deputowanych, działaczy religijnych i społecznych - to strata dla narodu polskiego _. _ Strata niepowetowana. Pogrążamy się w smutku razem z wami. Dzielimy ból utraty _ - dodał.

_ - W imieniu narodu Federacji Rosyjskiej proszę przekazać słowa współczucia rodzinom i bliskim zabitych, całemu narodowi polskiemu. Przyjmijcie nasze szczere kondolencje. Dzisiaj w naszym kraju - dzień żałoby narodowej _ - zakończył swój wpis rosyjski prezydent.

Przed dokonaniem wpisu gospodarz Kremla złożył bukiet czerwonych róż przed wystawioną w sali żałobnej fotografią prezydenta Kaczyńskiego i jego małżonki Marii.

Wychodząc z ambasady, Miedwiediew pokłonił się i powiedział: _ Moje wyrazy współczucia _.

W księdze kondolencyjnej wystawionej w ambasadzie RP w Moskwie wpisali się również były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, oraz minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

**[

Wszystko o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/smierc;lecha;kaczynskiego.html )**

Szef polskiego MSZ, pytany o ewentualną obecność prezydenta USA Baracka Obamy, odpowiedział: _ Tego nie wiem. Wczoraj naszą ambasadę odwiedziła sekretarz stanu Hilary Clinton. - Prezydent Obama skierował list do naszego ambasadora. Nawet tego bym nie wykluczał _ - zaznaczył.

Do Polski na uroczystości żałobne przyjedzie delegacja najwyższych władz niemieckich. Jak poinformował rzecznik niemieckiego rządu prezydent i kanclerz Niemiec - Horst Koehler i Angela Merkel - wezmą udział w uroczystości żałobnej w Warszawie.

W tym dniu także w Niemczech flagi na budynkach publicznych będą opuszczone do połowy masztu.

Także prezydent Litwy *Dalia Grybauskaite *weźmie udział w sobotę w uroczystościach - poinformował rzecznik prasowy prezydent Linas Balsys. - _ Prezydent na pogrzeb uda się w towarzystwie nielicznej delegacji _ - powiedział Balsys.

Na pogrzeb uda się też były prezydent Valdas Adamkus. O tym Adamkus poinformował już wcześniej.

Estonię będzie reprezentował prezydent Toomas Hendrik Ilves. Estoński rząd ogłosił poniedziałek dniem żałoby w całym kraju. Instytucje rządowe i publiczne zostały zobowiązane do opuszczenia flag państwowych do połowy masztu.

Także prezydent Bułgarii *Georgi Pyrwanow *weźmie udział w uroczystościach - poinformowała rzeczniczka głowy państwa Bojka Baszlijewa.

Oficjalnie swój przyjazd zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. _ - Znałem prezydenta Kaczyńskiego osobiście z kilku spotkań w Radzie Europejskiej, a także w Warszawie, i jestem zasmucony jego śmiercią. Polska straciła wielkiego patriotę i głowę państwa. Jego politycznym zobowiązaniem była służba polskiemu narodowi _ - mówił wcześniej Van Rompuy.

Na pogrzeb przyjedzie też przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, który składając kondolencje w sobotę z powodu tragicznej śmierci prezydenta RP, że Lech Kaczyński był prawdziwym polskim patriotą, jednocześnie oddanym Unii Europejskiej. Swoją obecność zapowiedział też szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

_ _

Poniedziałek jest dniem żałoby w unijnych instytucjach. Wszystkie posiedzenia komitetów, grup roboczych, czy ambasadorów _ 27 _ w Radzie UE rozpoczynają się od dwóch minut ciszy w hołdzie dla ofiar sobotniej katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Flagi Unii Europejskiej w Brukseli przed budynkiem Rady UE oraz Komisji Europejskiej zostały opuszczone do połowy masztów. Do połowy zostały opuszczone też flagi Polski i UE przed wszystkimi budynkami Parlamentu Europejskiego w UE - nie tylko przed siedzibami w Brukseli i Strasburgu, ale też przedstawicielstwami w stolicach _ 27 _.
_ _
Według Sikorskiego liczba wyrazów żałoby płynących z całego świata jest _ olbrzymia _. _ - Śmierć pary prezydenckiej, prezydenta na uchodźstwie, dowódców wszystkich sił zbrojnych i tak ważnej delegacji jest bezprecedensowa na świecie, a do tego cel w jakim oni tam lecieli. Katyń to jednak tragedia, która się rejestruje, jest pamiętana na świecie. Teraz zostało to światu przypomniane wielkim kosztem i w bardzo dramatyczny sposób _ - podkreślił minister.

NAJNOWSZE INFORMACJE O TRAGEDII:

* [ Rodziny ofiar w Moskwie identyfikują ofiary tragedii ]( http://news.money.pl/artykul/rodziny;ofiar;w;moskwie;identyfikuja;ofiary;tragedii,153,0,608665.html )
* [ Para prezydencka zostanie pochowana razem ]( http://news.money.pl/artykul/para;prezydencka;zostanie;pochowana;razem,178,0,608690.html )
* [ Trumna z ciałem Lecha Kaczyńskiego będzie wystawiona ]( http://news.money.pl/artykul/trumna;z;cialem;lecha;kaczynskiego;bedzie;wystawiona,120,0,608632.html )
Tagi: katastrofa w smoleńsku, prezydent, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz