Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Światowy Dzień Rzucania Palenia w Warszawie

0
Podziel się:

Specjaliści m.in. z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej
Curie namawiali w czwartek w Warszawie palaczy do rzucenia nałogu. Tego dnia przypada Światowy
Dzień Rzucania Palenia.

Specjaliści m.in. z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie namawiali w czwartek w Warszawie palaczy do rzucenia nałogu. Tego dnia przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia.

W ustawionym na warszawskim Placu Konstytucji namiocie można było m.in. zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, cukru i cholesterolu we krwi oraz zasięgnąć rady dietetyka, jak nie przytyć podczas rzucania palenia.

Do rzucenia nałogu przekonywała Adrianna Kucińska z Medycznej Szkoły Policealnej nr 3 w Warszawie. "Trzeba mieć świadomość, czym jest palenie. Gdyby człowiek jadł surowe liście tytoniu, nie byłoby problemu, ale w procesie palenia suchych liści wytwarza się 50-60 substancji onkogennych. Kiedyś mówiło się, że na skutek palenia występuje głównie nowotwór płuc. W tej chwili uważa się, że właściwie wszystkie nowotwory mogą być spowodowane przez palenie" - powiedziała PAP.

Dietetyk Justyna Ejsymont przekonywała, że rzucając palenie wcale nie trzeba przytyć. "Nikotyna przyspiesza metabolizm, ale nie aż tak znacznie, żeby po rzuceniu palenia przytyć. Jeżeli zachowujemy odpowiednią dietę, na pewno nie przytyjemy" - wyjaśniała PAP.

Jak powiedziała, podczas rzucania palenia wskazane jest spożywanie regularnych posiłków, a przede wszystkim surowych warzyw, ciemnego pieczywa i chudego nabiału. Włączyć do diety można mięso drobiowe i ryby, a unikać należy przekąsek i smażonych potraw.

Akcję na Pl. Konstytucji zorganizowały m.in.: Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie, Fundacja "Promocja Zdrowia" i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie.

Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Rzucania Palenia są ostrzeżenia przed skutkami palenia umieszczane na produktach tytoniowych. WHO zaleca, by np. ostrzeżenia na paczkach papierosów były także w formie obrazków - są bardziej skuteczne. Stosuje się je już w kilkunastu krajach. W Polsce będą mogły pojawić się po znowelizowaniu tzw. ustawy antynikotynowej; prace nad nią trwają w parlamencie.

Od kilku dni trwa też kampania ministerstwa zdrowia "Papierosy pożerają cię żywcem". W jej ramach do połowy grudnia w telewizji będą pojawiać się spoty przestrzegające przed skutkami palenia. Pod numerem telefonu 0 801 108 108 uruchomiona została też Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym.

Według badań przeprowadzonych w lipcu br. przez Fundację "Promocja Zdrowia" i TNS OBOP, palaczami jest lub okazjonalnie sięga po papierosy 31 proc. Polaków, czyli około 9 mln osób. Papierosy pali także 18,6 proc. młodzieży w wieku 13-15 lat, a WHO szacuje, że w 2000 r. na choroby wywołane paleniem zmarło 69 tys. Polaków. Do palenia w obecności dziecka przyznaje się w Polsce 92 proc. rodziców. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje Zespół Uzależnienia od Tytoniu za chorobę. (PAP)

mca/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)