Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Światowy Kongres Żydów: Mazowiecki był architektem polskiej demokracji

0
Podziel się

Tadeusz Mazowiecki był jednym z architektów nowoczesnej,
demokratycznej Polski, przyjacielem Izraela i narodu żydowskiego - oświadczył w wydanym we wtorek
komunikacie prezes Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald S. Lauder.

bEpGuUMR

Tadeusz Mazowiecki był jednym z architektów nowoczesnej, demokratycznej Polski, przyjacielem Izraela i narodu żydowskiego - oświadczył w wydanym we wtorek komunikacie prezes Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald S. Lauder.

"Razem z Lechem Wałęsą ustanowił fundamenty Polski, która jest dziś najsilniejszym gospodarczo i politycznie krajem Europy Środkowej i Wschodniej" - napisał szef WJC.

Podkreślił, że to rząd pierwszego polskiego premiera po upadku komunizmu przywrócił stosunki dyplomatyczne z Izraelem w roku 1990. Nastąpiło to po 23-letniej przerwie. Mazowiecki "stanowczo bronił praw Żydów, gdy Polska wychodziła z komunizmu", jak również pomógł w rozwiązaniu "kryzysu dotyczącego klasztoru karmelitanek na terenie (byłego obozu zagłady) w Auschwitz na początku lat 90." - zaznaczył Lauder.

bEpGuUMT

Wskazał także w komunikacie, że Mazowiecki wypowiadał się "jednoznacznie przeciwko antysemityzmowi i demaskował zbrodnie wojenne jako specjalny sprawozdawca ONZ ds. przestrzegania praw człowieka w b. Jugosławii". (PAP)

awl/ ro/ jra/

int.

bEpGuUNu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)