Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świeboda o najważniejszych tematach środowej wizyty premiera w Brukseli

0
Podziel się:

Polityka energetyczna, rozszerzenie UE i
innowacyjność będą najważniejszymi tematami rozmów premiera
Jarosława Kaczyńskiego w Brukseli - przewiduje dyrektor nowo
utworzonego demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej, Paweł
Świeboda.

Polityka energetyczna, rozszerzenie UE i innowacyjność będą najważniejszymi tematami rozmów premiera Jarosława Kaczyńskiego w Brukseli - przewiduje dyrektor nowo utworzonego demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej, Paweł Świeboda.

Premier udaje się w środę z jednodniową wizytą roboczą do Brukseli, gdzie spotka się m.in. z premierem Belgii oraz przewodniczącymi Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Jest to pierwsza wizyta zagraniczna J.Kaczyńskiego jako szefa rządu.

"Jeśli miałbym coś doradzać, to przejście do ofensywy, bo ofensywa jest najlepszym rozwiązaniem wobec wszystkich obaw, które się nagromadziły" - powiedział PAP Świeboda, który od jesieni 2001 roku do końca czerwca był dyrektorem Departamentu Unii Europejskiej w MSZ.

Zwrócił też uwagę, że rozmowy polskiego premiera w Brukseli będą bacznie obserwowane. Już wiadomo, że na wniosek zagranicznych dziennikarzy akredytowanych w Brukseli, zaplanowaną wczesnym popołudniem konferencję prasową Jose Barroso (przewodniczący Komisji Europejskiej) i Kaczyńskiego przeniesiono z tzw. VIP Corner, przewidzianego na krótkie briefingi odwiedzających KE osobistości, do głównej sali prasowej.

"Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przedstawienie priorytetów w sposób konkretny, ofensywny. Zademonstrowanie, że polski rząd ma wiele do powiedzenia w kwestiach polityki europejskiej, a swoje priorytety ma poukładane" - uważa Świeboda. "Jeśli będzie inaczej, to skończy się na dyskusji o kondycji polskiej demokracji, respektowaniu praw homoseksualistów i innych rozmaitych mniejszości" - przewiduje.

Dyrektor demosEUROPA uważa, że "jest sporo ważnych tematów do omówienia". Przypomniał, że Komisja Europejska pracuje obecnie nad strategicznym przeglądem polityki energetycznej. "Ze strony premiera Kaczyńskiego powinna być informacja o tym, jak Polska sobie wyobraża taki strategiczny przegląd" - uważa.

Podobnie jeśli chodzi o rozszerzenie UE. "Tu też powinien być z polskiej strony komunikat, jak wyobrażamy sobie dalsze rozszerzenie, tym bardziej w kontekście obecnego kryzysu konstytucyjnego" - powiedział Świeboda.

"Polska powinna także przedstawić jak wzmacniać innowacyjność UE tak, żeby wszyscy na tym skorzystali - łącznie z najuboższymi państwami Unii" - powiedział dyrektor demosEUROPA. Wprowadzanie innowacyjności w państwach członkowskich jest priorytetem Finlandii, która w tym półroczu przewodniczy UE.

Świeboda dodał, że w dalszej perspektywie czeka Traktat Konstytucyjny, który jest - jego zdaniem - "nieuchronny", a rozmówcy w Brukseli na pewno z zaciekawieniem czekają na przedstawienie polskiej wizji rozwiązania kryzysu konstytucyjnego.

Ponadto - przewiduje ekspert - w perspektywie najbliższego roku, będzie się w UE toczyć dyskusja nt. wzmocnionej polityki sąsiedztwa, która jest także "sztandarowym polskim priorytetem". "Premier Kaczyński mógłby z powodzeniem przedstawić wizję, jak taka wzmocniona polityka sąsiedztwa powinna wyglądać" - uważa Świeboda.

Ponadto - jego zdaniem - poruszane będą również kwestie doraźne, m.in. pomoc dla polskich stoczni i FSO.

Fundacja demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej, została ustanowiona na początku lipca. Centrum stanowi forum wymiany opinii na temat politycznego, społecznego i gospodarczego wymiaru integracji europejskiej i spraw międzynarodowych, a jego misją jest animowanie debaty na temat głównych wyzwań stojących przed Unią Europejską. Jest finansowane z grantów przedsiębiorstw, instytucji europejskich, fundacji międzynarodowych, rządów i samorządów państw członkowskich UE. (PAP)

bba/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)