Notowania

peru
28.04.2012 09:29

Świetlisty szlak zbiera żniwo. Partyzanci górą

Dwóch policjantów i żołnierz zginęło, a dwóch funkcjonariuszy zostało rannych w wyniku piątkowych starć między partyzantami ze "Świetlistego szlaku" (Sendero luminoso) a peruwiańskimi siłami bezpieczeństwa, do których doszło na południu kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eugeniusz Grzywocz/cc/wikipedia)

Dwóch policjantów i żołnierz zginęło, a dwóch funkcjonariuszy zostało rannych w wyniku piątkowych starć między partyzantami ze _ Świetlistego szlaku _ (Sendero luminoso) a peruwiańskimi siłami bezpieczeństwa, do których doszło na południu kraju.

Patrol szukał funkcjonariuszy, którzy przed dwoma tygodniami zaginęli w regionie Cuzco. _ Zintensyfikowano operacje na tym obszarze, mające na celu złapanie działających tam terrorystów _ - czytamy w oświadczeniu.

Nieopodal miejsca, w którym wybuchły starcia, na początku kwietnia partyzanci porwali 36 pracowników szwedzkiej firmy Skanska i peruwiańskiego przedsiębiorstwa; domagali się okupu w wysokości 10 mln dolarów.

Uzbrojeni członkowie tego niegdyś bardzo silnego maoistowskiego ugrupowania partyzanckiego zestrzelili też śmigłowiec i najpewniej zabili sześciu członków sił bezpieczeństwa. To właśnie ich szukali w piątek żołnierze i policjanci.

Władze odpowiedzialnością za porwania, które wywołały oburzenie w kraju, obarczają filię _ Świetlistego szlaku _. We współpracy z handlarzami narkotyków działa ona w dolinach rzek Apurimac i Ene. Jest to największy obszar produkcji kokainy w Peru.

Zdobycie kontroli nad regionem, w którym według władz przebywa ok. 400 partyzantów, potrzebne jest prezydentowi Ollanta Humali do zrealizowania planów gospodarczych. Na pobliskich polach gazowych Camisea swój początek ma główny peruwiański gazociąg. W marcu Humala zapowiedział, że wkrótce rozpocznie się budowa drugiego rurociągu, który będzie zasilał kompleks petrochemiczny na wybrzeżu Pacyfiku. Kompleks ten może przyciągnąć zagraniczne inwestycje w wysokości 13 mld dolarów.

_ Świetlisty szlak _ był w latach 80. i początkach lat 90. ub. wieku poważnym zagrożeniem dla władz państwowych. W walkach rebeliantów z siłami rządowymi zginęło ok. 70 tys. osób. Jednak ugrupowanie partyzanckie znacznie osłabło po aresztowaniu w 1992 r. jego przywódcy Abimaela Guzmana. Pod przywództwem Quispe Palomino grupa zdystansowała się od Guzmana.

Obecnie według władz jest ona w sojuszu z kartelami narkotykowymi, które działają w regionie. W ciągu ostatnich trzech lat w starciach z partyzantami zginęło 60 członków sił bezpieczeństwa.

Czytaj więcej o sytuacji w Peru w Money.pl
Nielegalnych górników powitał prezydent Uratowano dziewięciu górników, którzy od blisko tygodnia byli uwięzieni około 200 metrów pod ziemią.
Kokaina na tony i dziesiątki zatrzymanych w Peru W ciągu niespełna trzech miesięcy przejęto pięć ton tego narkotyku.
W Peru płonęły podręczniki dla uczniów Wartość strat szacuje się na ponad 100 milionów USD.
Tagi: peru, świetlisty szlak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz