Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Święto Trzech Króli w Poznaniu

0
Podziel się:

Ponad tysiąc osób wzięło udział w Orszaku Trzech Króli, który w czwartek
przeszedł ulicami Poznania. Organizatorzy rozdali uczestnikom ok. 600 tekturowych koron.

Ponad tysiąc osób wzięło udział w Orszaku Trzech Króli, który w czwartek przeszedł ulicami Poznania. Organizatorzy rozdali uczestnikom ok. 600 tekturowych koron.

Orszak ukoronowanych osób przeszedł przez Poznań z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego po raz pierwszy. Po raz pierwszy też w kościołach Archidiecezji Poznańskiej zorganizowano charytatywny projekt "Gwiazda Betlejemska".

Pochód ulicami miasta prowadzili trzej królowie na koniach oraz gwiazda betlejemska. W orszaku szli m.in. uczniowie poznańskich szkół, którzy odgrywali sceny nawiązujące do podróży trzech króli.

"Jesteśmy zainspirowani orszakiem warszawskim, który w zeszłym roku zgromadził tysiące osób. W tym roku jest dzień wolny od pracy i ludzie często nie wiedzą, jak ten dzień spożytkować, podjęliśmy się więc zorganizowania takiego orszaku u nas" - powiedział PAP Andrzej Bolewski, współorganizator przemarszu.

Po wspólnym kolędowaniu i modlitwach, uczestnicy marszu wzięli udział we mszy w Farze. Orszak Trzech Króli ma być organizowany w Poznaniu każdego roku.

W czwartek w 25 parafiach Archidiecezji Poznańskiej, w ramach projektu "Gwiazda Betlejemska" rozprowadzane są paczuszki z kadzidłem, kredą i węgielkiem.

Siedem tysięcy torebek z kredą, kadzidłem i węgielkiem przygotowali studenci z Akademickiego Koła Misjologicznego, działającego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Całkowity dochód zostanie przekazany na sierocińce prowadzane przez Siostry Elżbietanki w Ziemi Świętej, w Betlejem i w Jerozolimie.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. Święto kończy obchody Bożego Narodzenia; jest także obchodzone jako dzień misyjny. W tym roku święto Trzech Króli po 50 latach - zgodnie z uchwałą Sejmu - jest ponownie dniem wolnym od pracy.

Zgodnie z tradycją, tego dnia oznacza się drzwi kredą, pisząc na nich litery: K+M+B. Pochodzą one od pierwszych liter - C+M+B - łacińskiego zdania: "Christus Mansionem Benedicat" - "Niech Chrystus błogosławi ten dom" lub "Christus Multorum Benefactor" ("Chrystus Dobroczyńcą Wielu"). Kadzidłem okadza się domy, a także obory z chorymi zwierzętami. (PAP)

rpo/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)