Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Święto Wojska Polskiego. Biskup polowy zaniepokojony wizerunkiem armii

0
Podziel się:

Dziś przypada 92. rocznica bitwy warszawskiej oraz święto Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego. Biskup polowy zaniepokojony wizerunkiem armii
(Piotr Blawicki/East News)

Obserwujemy dziś niepokojący proces oddzielania wojska od narodu, a na internetowych forach wyrażane są opinie pełne nienawiści o naszych żołnierzach, zwłaszcza pełniących służbę na misjach - powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Hierarcha rano odprawił w katedrze polowej w Warszawie mszę św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego. Dziś przypada 92. rocznica bitwy warszawskiej oraz święto Wojska Polskiego. W nabożeństwie wziął udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną. W homilii bp Guzdek przede wszystkim zwracał uwagę _ na zjednoczenie wojska z narodem i narodu z wojskiem _.

_ - Niestety, obserwujemy dziś niepokojący proces oddzielania wojska od narodu i narodu od wojska. Jednym ze smutnych owoców tego zjawiska jest łatwość, z jaką w niektórych mediach pojawiają się niesłuszne oskarżenia wobec wojska. Owszem dopuszczalna jest krytyka, ale granice wyznaczają uczciwość i prawda. Na internetowych forach, nie przebierając w słowach, wyrażane są opinie pełne nienawiści o naszych żołnierzach, zwłaszcza o tych, którzy pełnią służbę na misjach pokojowych i stabilizacyjnych. W ten sposób piszą nieraz ci, którzy nie potrafią odróżnić pracy od służby. A przecież do tradycji polskiego oręża należy walka +za wolność naszą i waszą+ _ - ubolewał biskup polowy.

Guzdek ocenił, że zjednoczenie armii i narodu stanowi wielką wartość, co podkreślali twórcy Konstytucji 3 Maja. _ Czy może zabraknąć wdzięczności za okazywaną pomoc ludności cywilnej w czasie kataklizmów i klęsk żywiołowych? Wystarczy wspomnieć wojska inżynieryjne. Czy można zapomnieć o lotnikach, którzy nieustannie strzegą polskiego nieba, marynarzach, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo granicy morskiej, o saperach, którzy mimo tylu lat od zakończenia wojny nadal usuwają z polskiej ziemi zardzewiałe pociski, co miało miejsce chociażby wczoraj w Warszawie? _ - pytał biskup polowy.

Nawiązując do wydarzeń z 1920 r., Guzdek podkreślił, że obowiązkiem narodu jest pamięć o bohaterach walk niepodległościowych - kombatantach i weteranach. _ Parafrazując znane słowa można powiedzieć, że naród, który nie pamięta o swoich żołnierzach, nie ma przed sobą przyszłości _ - mówił. Przypominał również, że Polacy walczyli z bolszewikami nie tylko na froncie. _ W tym czasie, gdy żołnierze odpierali atak armii spod znaku czerwonej gwiazdy, wielu rodaków szturmowało niebo, prosząc Boga o ocalenie Ojczyzny. Świątynie były wypełnione wiernymi _ - powiedział biskup.

W nabożeństwie, prócz prezydenta, wzięli udział m.in. szef MON Tomasz Siemoniak i kierownictwo resortu, szef BBN Stanisław Koziej, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, generalicja i kombatanci. Tuż przed nabożeństwem, przy wejściu do katedry małżonka prezydenta Anna Komorowska otrzymała bukiet kwiatów, ziół i owoców oraz tradycyjne korale krakowskie z ciasta chlebowego. Podarunek wręczyli przedstawiciele stowarzyszenia _ Instytut Dziedzictwa _ z Krakowa i Gdańskiej Fundacji Dobroczynności. Obie organizacje urządzają konkursy na najpiękniejsze bukiety, związane ze zwyczajem zbierania ziół i komponowania wiązanek na obchodzone w środę święto Matki Boskiej Zielnej. Komorowska objęła honorowy patronat nad projektem _ Cudowna Moc Bukietów _ organizowanym przez stowarzyszenie z Małopolski.

W Warszawie odbywają się centralne obchody święta Wojska Polskiego. Przed nabożeństwem prezydent Komorowski złożył kwiaty przed stojącym obok Belwederu pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego ma się odbyć uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń państwowych oraz nominacji generalskich. Z kolei na godz. 12 zaplanowano uroczystą odprawę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucja w armii. To oni stracą posady Ta redukcja etatów, nie tylko generalskich, ale również pułkownikowskich i innych, powiązana jest z reformą systemu dowodzenia.
Kradną i dezerterują? Ich zdaniem coraz rzadziej O siedem procent spadła liczba żołnierzy, których sprawy wojskowa prokuratura i żandarmeria skierowały do sądów.
Cud nad Wisłą. Raz jeszcze, na żywo Efekty pirotechniczne, strzały, pojedynki na szable, opatrywanie rannych, a nawet symboliczna śmierć kapelana ks. Ignacego Skorupki. Tak wspominać będą rocznicę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)