Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyscy urzędnicy zadeklarowali udział w spisie przez internet

0
Podziel się:

Pracownicy świętokrzyskich urzędów - wojewódzkiego oraz marszałkowskiego -
zadeklarowali udział w spisie powszechnym ludności i mieszkań wyłącznie przez internet i zachęcają
do tego innych.

Pracownicy świętokrzyskich urzędów - wojewódzkiego oraz marszałkowskiego - zadeklarowali udział w spisie powszechnym ludności i mieszkań wyłącznie przez internet i zachęcają do tego innych.

"Wykorzystanie systemu informatycznego do czynności spisowych ułatwi pracę wszystkim uczestnikom spisu, usprawni ją oraz znacznie skróci. Zachęcam wszystkich do naśladownictwa" - apelowała wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba do mieszkańców województwa - za pośrednictwem dziennikarzy - jako osoba pełniąca funkcję wojewódzkiego komisarza spisowego. Wojewoda sama "spisała" się piątek podczas konferencji prasowej w Kielcach.

Pałka-Koruba wyjaśniła, że elektroniczny formularz spisowy można wypełniać w dowolnym czasie, przez 14 dni od pierwszego zalogowania, najpóźniej do 16 czerwca. Dwie inne metody spisu - wywiad telefoniczny przeprowadzany przez ankietera statystycznego lub wywiad rachmistrza spisowego będą dostępne dla respondentów od 8 kwietnia do 30 czerwca - poinformowała.

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Kielcach Lidia Jarosz zaznaczyła, że dane uzyskane dzięki spisowi posłużą do prognozowania i projektowania rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Jak przekonywała, pytania w formularzu spisowym - wbrew niektórym opiniom - nie są formą inwigilowania społeczeństwa przez państwo. Zapewniła, że wszystkie dane spisowe są poufne i podlegają szczególnej ochronie.

W ramach spisu zostaną zebrane dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną i edukacyjną, a także migracje wewnętrzne i zagraniczne oraz charakterystykę etniczno-kulturową, ale też wzajemne relacje członków gospodarstwa domowego, rodziny, charakterystykę mieszkań i budynków.

Spis zostanie przeprowadzony równocześnie, jako badanie pełne i badanie reprezentacyjne, na dwóch rodzajach formularzy. Badanie pełne ma składać się z 16 pytań. 20 proc. Polaków zostało wylosowanych do badań reprezentacyjnych, bardziej obszernych. Ta wersja zawiera średnio 60 pytań - w tym 16 ze spisu pełnego.

Aby skorzystać ze spisu przez internet, trzeba wejść na stronę internetową: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl. Następnie wybrać zakładkę formularz elektroniczny. Pierwszym krokiem jest identyfikacja - podajemy PESEL oraz NIP, a jeśli nie posiadamy NIP-u, to system poprosi o podanie miejsca urodzenia i nazwiska panieńskiego matki. W zamian otrzymamy login i hasło. Dzięki nim zalogujemy się do systemu na 14 dni i możemy wypełnić formularz spisowy. Jeśli ktoś zapomni hasła, będzie musiał skontaktować się z call center, pod numerem 0 800 800 800.(PAP)

mch/ amac/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)