Notowania

konkurs
01.03.2010 07:30

Świętokrzyski konkurs na reportaż o tematyce wiejskiej

Otwarty konkurs na reportaż o tematyce wiejskiej - upamiętniający Zbigniewa Nosala - ogłosił Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia w Chrobrzu (Świętokrzyskie). Prace należy nadsyłać do końca czerwca, nagrodą za najlepszy tekst jest 5 tys. zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Otwarty konkurs na reportaż o tematyce wiejskiej - upamiętniający Zbigniewa Nosala - ogłosił Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia w Chrobrzu (Świętokrzyskie). Prace należy nadsyłać do końca czerwca, nagrodą za najlepszy tekst jest 5 tys. zł. *

Autorzy powinni ukazać kondycję gospodarczą i obyczajową wsi świętokrzyskiej, na tle przemian, które zaszły w wyniku transformacji ustrojowej po 1989 roku.

Chodzi o utrwalenie śladów kultury chłopskiej, pokazanie stosunku młodego pokolenia do przeszłości, zaprezentowanie ludzi, którzy z powodzeniem znajdują miejsce w obecnej rzeczywistości, oraz osób, które nie umieją się w niej odnaleźć - poinformował PAP w imieniu organizatorów konkursu Adam Ochwanowski.

Przewidziano nagrody w wysokości: pierwsza - 5 tys. zł, druga - 3 tys. zł, trzecia - 2 tys. zł oraz trzy wyróżnienia po tysiąc złotych. Jury zastrzegło sobie prawo do innego podziału gratyfikacji.

Praca konkursowa - niepublikowana wcześniej - nie może przekraczać 10 stron tekstu znormalizowanego (1800 znaków na stronie). Musi być dostarczona w formie wydruku komputerowego i na nośniku CD, pod adresem: Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia, Chroberz 268, 28-425 Złota. Należy dołączyć zamkniętą, oznaczoną godłem kopertę, zawierającą dane autora.

Szczegółowe warunki konkursu, skład jury i wyniki zostaną ogłoszone na stronie http://www.palac.chroberz.info/. Uroczyste zakończenie imprezy - wręczenie nagród oraz promocja wydania książkowego prac nadesłanych na konkurs - w październiku tego roku.

Zbigniew Nosal (1933-1997) - był reportażystą-prozaikiem, dziennikarzem miesięcznika "Przemiany", długoletnim redaktorem "Słowa Ludu". Wydał "Święty Krzyż" (II wyd. poszerzone "Piekło na św. Górze"), "Pieśń o zabiciu", "Komu mała, komu wielka ta wojna", "Ściegny", "Klechdy świętokrzyskie" oraz tomik wierszy "Kurzy pacierz".

Ośrodek w Chrobrzu - zajmujący pałac rodziny Wielopolskich - prezentuje na stałych wystawach dzieje Ponidzia, historię ordynacji Myszkowskich i Wielopolskich oraz losy partyzanckiej Republiki Pińczowskiej 1944 roku. Także środowisko przyrodnicze regionu i jego tradycje rolnicze, a ponadto dorobek miejscowych twórców kultury.(PAP)

mch/ itm/

Tagi: konkurs, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz