Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świętokrzyski PSL zaprezentował filary programu wyborczego

0
Podziel się

Wsparcie dla edukacji, służby zdrowia, rozwoju wsi, przedsiębiorców oraz
działań w dziedzinach kultury i sportu zapowiedział świętokrzyski PSL w swoim programie wyborczym,
przed wyborami samorządowymi.

bEisaICt

Wsparcie dla edukacji, służby zdrowia, rozwoju wsi, przedsiębiorców oraz działań w dziedzinach kultury i sportu zapowiedział świętokrzyski PSL w swoim programie wyborczym, przed wyborami samorządowymi.

Zarys programu przedstawiły w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Kielcach wojewódzkie władze ugrupowania. "Pięciolistna koniczyna - w stronę marzeń" to hasło kampanii regionalnej organizacji ludowców.

Jak mówił marszałek województwa świętokrzyskiego, a zarazem prezes PSL w regionie Adam Jarubas, hasło i logo z pięciolistną koniczyną to "pięć filarów, na których świętokrzyski PSL chce oprzeć funkcjonowanie samorządu w przyszłej kadencji i ludowe marzenie o tym jak będzie wyglądało województwo za pięć, dziesięć lat".

bEisaICv

"Chcemy stworzyć nową jakość, pokazać otwartość na ludzi, bliskość naszych przedstawicieli w stosunku do ludzkich problemów. Chcemy zaprosić mieszkańców województwa do uczestnictwa w tym projekcie" - dodał Jarubas.

Głównym filarem programu wyborczego PSL ma być edukacja. Świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł podkreślała podczas prezentacji projektu zalety realizowanego od roku Świętokrzyskiego Programu Wsparcia Edukacji. Program zakłada zakup do szkół podstawowych i gimnazjów interaktywnych tablic, pomocy naukowych oraz wyposażenie pracowni językowych.

Samorząd chce także w dalszym ciągu zabiegać o środki unijne na powstawanie przedszkoli i punktów przedszkolnych na terenie całego województwa. Powstał również Świętokrzyski Program Modernizacji Szkolnictwa Zawodowego. Władze regionu chcą także poprzez likwidację barier architektonicznych ułatwić dostęp do przedszkoli, szkół czy urzędów osobom niepełnoprawnym.

Dyrektor Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach i kielecki radny Włodzimierz Wielgus mówił o pracach z zakresu pomocy socjalnej dla rodzin - tworzeniu zespołów interdyscyplinarnych z udziałem m.in. przedstawicieli policji, sądu, oświaty, duchowieństwa, wspierających rodziny.

bEisaICB

Zapowiedział także dalsze dofinansowywanie projektów związanych z ochroną środowiska, inwestycje w rozbudowie infrastruktury służby zdrowia, m.in. projekt budowy nowej siedziby szpitala dziecięcego oraz wsparcie projektu powstania na kieleckim uniwersytecie wydziału lekarskiego.

Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Jacek Kowalczyk mówił o stypendiach dla uzdolnionej sportowo młodzieży i trenerów oraz o programie wsparcia rozwoju piłki ręcznej w województwie. Władze regionu mają nadzieję, że w województwie świętokrzyskim zlokalizowana zostanie jedna z baz pobytowych dla piłkarzy podczas EURO 2012. Kowalczyk podkreślał konieczność promowania i dofinansowywania organizacji związanych z kulturą, a działających na świętokrzyskiej wsi.

O Funduszu Pożyczkowym i Funduszu Poręczeniowym dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, dotacjach unijnych na prowadzenie działalności gospodarczej, inwestycjach w dalszą modernizację dróg, budowie sieci szerokopasmowego internetu mówił wicewojewoda świętokrzyski, wiceprezes świętokrzyskiego PSL Piotr Żołądek.

Marszałek Jarubas zadeklarował wsparcie unijne dla zrzeszeń producenckich powstających na wsi i kreowaniu przedsiębiorczości wśród młodych rolników. Podkreślał konieczność dalszego wsparcia dla różnicowania działalności nierolniczej na wsiach oraz pomoc ludziom starszym, przez organizowanie dla nich m.in. środowiskowych domów samopomocy.

bEisaICC

Program świętokrzyskiego PSL ma być oparty na dotychczasowych dokonaniach władz województwa. "Mam świadomość, że nie wszystko udało się zrobić. Do wielu rzeczy musieliśmy dochodzić, wielu musieliśmy się uczyć w trakcie" - mówił Jarubas.

Marszałek podkreślał, że PSL - partia, która we władzach sejmiku województwa świętokrzyskiego tworzy koalicję z PO i PiS pokazała, iż sprawy regionu są dla niej najważniejsze. "Pokazaliśmy zdolność do współpracy z każdym środowiskiem politycznym, na przykładzie sejmiku województwa, gdzie na pozór egzotyczna koalicja PSL, PO i PiS była beczką prochu, którą mogła wysadzić każda iskra" - mówił Jarubas. W jego opinii dobra współpraca w ramach tych struktur, to zasługa PSL.

Zapowiedział szereg konferencji prasowych, podczas których partia będzie przedstawiała szczegóły projektów odnoszących się do poszczególnych filarów kampanii; pierwsza ma dotyczyć programów dla edukacji.

PSL wystawi swojego kandydata w wyborach na prezydenta Kielc, ale działacze kieleckich struktur partii nie podjęli jeszcze decyzji kogo rekomendować na to stanowisko.

bEisaICD

Od kilku tygodni mówi się, że poparcie ugrupowania może uzyskać Jan Gierada - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, bezpartyjny radny miejski, wcześniej wieloletni członek SLD.

We wrześniu podczas uroczystej gali mają zostać zaprezentowani kandydaci partii w wyborach do sejmiku województwa. (PAP)

ban/ par/ mag/

bEisaICW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)