Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: 60. rocznica powrotu oo. cystersów do Wąchocka

0
Podziel się:

Konsekracją nowego ołtarza i poświęceniem odnowionych wnętrz romańskiego
kościoła cystersi z Wąchocka (Świętokrzyskie) uczczą w niedzielę 60. rocznicę swego powrotu do
XII-wiecznego opactwa. Uroczystości będzie przewodniczyć sufragan radomski bp Adam Odzimek.

Konsekracją nowego ołtarza i poświęceniem odnowionych wnętrz romańskiego kościoła cystersi z Wąchocka (Świętokrzyskie) uczczą w niedzielę 60. rocznicę swego powrotu do XII-wiecznego opactwa. Uroczystości będzie przewodniczyć sufragan radomski bp Adam Odzimek.

Neoromański ołtarz główny w wąchockim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Floriana, wykonany w 1894 r. według planów biskupa sandomierskiego Antoniego K.Sotkiewicza i nawiązujący swoim wyglądem do pierwszego ołtarza cystersów z początków opactwa, jest obecnie odnawiany. Uzupełniający go nowy ołtarz posoborowy i ambonkę ufundował ks. Franciszek Szczykutowicz, wąchocki prałat z USA - poinformował opat Eugeniusz Augustyn.

Opactwo w Wąchocku jest jednym z najpiękniejszych zabytków architektury romańskiej Polsce. W celu odbudowy i konserwacji jego obiektów została powołana w 1991 roku specjalna fundacja. Dzięki sponsorom i fundacji odnowiono w kościele m.in. stare freski, stalle, posadzkę, ławki, konfesjonały i wymieniono instalację elektryczną. Na wymianę czekają dwie rozety, okna z witrażami, a na odnowę zakrystia z XVII-wiecznymi komodami i elewacja zewnętrzna. W klasztorze wyremontowany został dach, odrestaurowano wirydarz i częściowo dom opata.

Opactwo cystersów w Wąchocku - podobnie jak klasztory w Jędrzejowie, Koprzywnicy i Sulejowie wywodzące się od burgundzkiego opactwa w Morimondt - to najlepiej zachowany obiekt romański w kraju. Jego kapitularz jest jednym z nielicznych, idealnie ocalałych wnętrz z tamtego okresu. Mury kościoła - trójnawowej bazyliki z transeptem i kaplicami po bokach prezbiterium - są w charakterystyczny sposób oblicowane dwubarwnym piaskowcem.

Fundatorem opactwa w Wąchocku był w 1179 roku biskup krakowski Gedeon (Gedko), a budowniczym Simon, z pochodzenia Włoch. W 1818 roku w wyniku carskiej kasaty zakonów świątynię przejęła parafia, a klasztor - Urząd Górniczy. Mnisi powrócili do dawnego opactwa w 1951 roku z inicjatywy konwentu z Mogiły. Obecnie klasztor posiada dwie filie - w Sulejowie oraz Winnikach na Pomorzu.

W 1988 roku staraniem b. żołnierzy Armii Krajowej i opata Benedykta Matejkiewicza sprowadzono z Nowogródczyzny do klasztoru w Wąchocku prochy mjr. Jana Piwnika "Ponurego" (1912-1944) - legendarnego dowódcy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK. W trzy lata później opat Alberyk Siwek urządził w klasztorze muzeum, które prezentuje imponujący zbiór militariów, dokumentów, sztandarów i innych pamiątek patriotycznych, podarowanych opactwu na jubileusz 800-lecia przez historyka-kolekcjonera ks. Walentego Ślusarczyka (1906-1981).(PAP)

mch/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)