Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Blisko 90 proc. gmin podpisało umowy ws. śmieci

0
Podziel się:

#
Dochodzą nowe informacje o samorządach, które zakończyły procedurę przetargową
#

# Dochodzą nowe informacje o samorządach, które zakończyły procedurę przetargową #

28.06. Kielce (PAP) - Do piątkowego popołudnia ze 102 gmin w województwie świętokrzyskim 92 zakończyły procedurę przetargową w sprawie wywozu śmieci - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda. Jedna gmina, Ożarów, w ogóle nie ogłosiła przetargu.

Jeszcze w południe rzeczniczka wojewody mówiła o 84 samorządach. "Ta liczba gmin, które sfinalizowały przetargi, czyli podpisały umowy, zmienia się dynamicznie. Wczoraj było ich ok. 60" - powiedziała Wojda.

"Te gminy, które nie zdążyły do 1 lipca, wprowadzają rozwiązania zastępcze, czyli podpisują czasowe umowy z firmami lub zlecają to zadanie spółkom komunalnym" - wyjaśniła.

Niektóre z nich miały problemy w procedurze przetargowej. "Np. w Stąporkowie przetarg był już rozstrzygnięty, ale jego zwycięzca się wycofał" - powiedziała. Jak dodała Wojda, jedyną gminą w województwie świętokrzyskim, która zapowiedziała, że nie wyłoni pomiotu w trybie przetargowym, jest gmina Ożarów (pow. opatowski)

"Do tej chwili nie ogłosiliśmy przetargu, ponieważ chcemy zaprotestować przeciwko formie, jaka została nam narzucona z góry. Nasze przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej nie mają szansy uczestniczyć w gospodarce śmieciowej" - powiedział PAP w piątek burmistrz miasta i gminy Ożarów Marcin Majcher. Dodał, że do tej pory Ożarów miał dobrze przygotowany program gospodarki odpadami, realizowany przez własną firmę sprzętem zakupionym ze środków unijnych.

"Jesteśmy świadomi konsekwencji naszego działania, nie tylko finansowych, ale również dyscyplinarnych. Mamy jednak swoje racje i chcemy ich bronić" - dodał Majcher.

Wśród gmin, które wprowadzają od 1 lipca rozwiązanie zastępcze, są Kielce. Tam termin składania ofert przez firmy ws. wywozu śmieci został wydłużony do 8 lipca. Pierwotnie miał upłynąć 18 czerwca. Zmianę terminu urząd uzasadnia uwagami dotyczącymi specyfikacji przetargowej, jakie zgłosiły firmy zainteresowane udziałem w tym przetargu.

W związku z zaistniałą sytuacją, władze Kielc zdecydowały się na uruchomienie od 1 lipca rozwiązania przejściowego, polegającego na podpisaniu z firmą dwumiesięcznej umowy. "To dwumiesięczny bufor do czasu rozstrzygnięcia przetargu" - tłumaczył PAP dyrektor wydziału środowiska i usług komunalnych Urzędu Miasta Robert Urbański.

Ustawa nakłada na gminy obowiązek przejęcia od 1 lipca odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi na swoim terenie. Gminy są m.in. zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk. (PAP)

mjk/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)