Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Odkrycie archeologów na rynku w Chęcinach

0
Podziel się:

Podpiwniczenia średniowiecznego drewnianego domu odkryli archeolodzy na
rynku w Chęcinach(Świętokrzyskie). Zdaniem naukowców dzięki znalezisku, będzie można dowiedzieć
się więcej na temat wyglądu miasta w XIV wieku.

Podpiwniczenia średniowiecznego drewnianego domu odkryli archeolodzy na rynku w Chęcinach(Świętokrzyskie). Zdaniem naukowców dzięki znalezisku, będzie można dowiedzieć się więcej na temat wyglądu miasta w XIV wieku.

"Są to piwnice obiektu budowanego w konstrukcji ramowo-szkieletowej. To bardzo zaawansowana technologia jak na tamte czasy, stosowana wówczas jedynie w dużych miastach takich jak Wrocław czy Kołobrzeg" - powiedział PAP archeolog Waldemar Gliński. "Biorąc pod uwagę konstrukcję budynku można powiedzieć, że z taką architekturą mieszczanie chęcińscy byli już w Europie" - dodał.

Dzięki zachowanym fragmentom ceramiki archeolodzy szacują, że drewniany obiekt mógł pochodzić z przełomu XIV i XV wieku. W podpiwniczeniach odkryto m.in. fragmenty skór oraz podeszwy butów, co może sugerować, że nieruchomość należała do miejscowego szewca. Oprócz tego duże ilości kory brzozy - "Nie wiemy skąd ona się tam wzięła, na pewno to nie jest przypadek, będziemy to badać" - dodał Gliński.

Zdaniem naukowca, odkrycie pozwala nie tylko na poznanie architektury domów budowanych w średniowieczu w Chęcinach, ale także może być wskazówką do odtworzenia układu urbanistycznego miasta w pierwszych wiekach po jego założeniu.

Z odkrycia cieszy się burmistrz Chęcin Robert Jaworski. "Znalezisko potwierdza tylko bogatą przeszłość miasta" - powiedział we wtorek PAP. Dodał jednak, że ma nadzieję, że sensacyjne odkrycia nie opóźnią znacznie prac związanych z rewitalizacją rynku. To właśnie podczas nich odkryto podpiwniczenia średniowiecznego budynku. "To wstrzymuje prace jedynie w jednym miejscu, nie na całości inwestycji" - uspokajał w rozmowie z PAP archeolog Gliński. "Możemy być pewni, że układ urbanistyczny średniowiecznych Chęcin był inny niż ten, jaki oglądamy dzisiaj" - dodał archeolog.

Rynek w Chęcinach jest obecnie remontowany w ramach wartego 9 mln złotych projektu rewitalizacji historycznego centrum miasteczka. 55 proc. tej kwoty dołożyła Unia Europejska.

Chęciny są niewielkim miastem w powiecie kieleckim. Liczą 4,3 tys. mieszkańców. Wśród turystów znane są przede wszystkim z ruin królewskiego zamku, którego początki sięgają XIII i XIV wieku. (PAP)

mjk/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)