Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie promowało się podczas "Open Doors" w Brukseli

0
Podziel się:

Sylweta sanktuarium na Świętym Krzyżu
eksponowana na banerach, filmie i w francuskojęzycznym folderze
była rozpoznawczym znakiem prezentacji regionu świętokrzyskiego w
ramach tegorocznych Drzwi Otwartych Instytucji Europejskich "Open
Doors" w Brukseli.

Sylweta sanktuarium na Świętym Krzyżu eksponowana na banerach, filmie i w francuskojęzycznym folderze była rozpoznawczym znakiem prezentacji regionu świętokrzyskiego w ramach tegorocznych Drzwi Otwartych Instytucji Europejskich "Open Doors" w Brukseli.

"Open Doors" to międzynarodowa impreza promocyjna, która co roku odbywa się w Brukseli w Komitecie Regionów i innych instytucjach europejskich. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Parlament Europejski. Prezentację regionu świętokrzyskiego przygotował Urząd Marszałkowski w Kielcach.

Odwiedzający świętokrzyskie stoisko mogli uzyskać informacje o atrakcjach turystycznych województwa. Goście mieli także okazję spróbować regionalnych specjałów: jabłek z Obrazowa, słodkich krówek z Opatowa, wody mineralnej z Buska-Zdroju, miodu z Masłowa i wypiekanego tradycyjnymi metodami chleba z Sobkowa. Najmłodsi byli obdarowywani dodatkowo maskotkami.

Jak poinformował dyrektor departamentu promocji, edukacji, kultury, sportu i turystyki kieleckiego urzędu marszałkowskiego Jacek Kowalczyk, na sobotniej prezentacji Świętokrzyskiego w Brukseli obecni byli przedstawiciele 47 regionów zjednoczonej Europy, w tym prawie wszystkich polskich województw.

Prezentacje służą przybliżaniu mieszkańcom Brukseli idei oraz dorobku Unii Europejskiej oraz pokazaniu różnorodności i specyfiki kulturowej jej regionów.

Promocja Świętego Krzyża w tym przedsięwzięciu była - w opinii Kowalczyka - okazją do pokazania m.in. duchowości regionu świętokrzyskiego oraz do przedstawienia jego najpiękniejszych zakątków.

Pobenedyktyńskie opactwo na Świętym Krzyżu - sanktuarium relikwii krzyża Chrystusowego - obchodziło w zeszłym roku 1000- lecie życia monastycznego. Milenium wyznaczyła utrwalona tradycja. Naukowcy szacują, że mnisi pojawili się na Łysej Górze dopiero w latach 30. XII wieku. Od 70 lat gospodarzami klasztoru są oblaci - misjonarze ofiarowani Maryi Niepokalanej. (PAP)

mch/ mok/

świętokrzyskie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)