Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie PSL nie wyklucza SLD z rozmów o koalicji w sejmiku

0
Podziel się:

Prezes zarządu wojewódzkiego PSL w Kielcach
Adam Jarubas oświadczył w piątek, że jego partia - w odróżnieniu
od PiS - nie wyklucza z rozmów o tworzeniu koalicji samorządowej
żadnego środowiska, które ma swoją reprezentację w radzie
województwa. Decyzja o jej kształcie zapadnie w przyszłym tygodniu
- zapowiedział regionalny lider ludowców.

Prezes zarządu wojewódzkiego PSL w Kielcach Adam Jarubas oświadczył w piątek, że jego partia - w odróżnieniu od PiS - nie wyklucza z rozmów o tworzeniu koalicji samorządowej żadnego środowiska, które ma swoją reprezentację w radzie województwa. Decyzja o jej kształcie zapadnie w przyszłym tygodniu - zapowiedział regionalny lider ludowców.

"Bulwersuje nas myląca i psująca dobry klimat do dalszych negocjacji, inicjatywa PiS i ministra Przemysława Gosiewskiego, który podjął się roli rozgrywającego w tych rozmowach" - powiedział na konferencji prasowej Jarubas.

W środę Gosiewski zaproponował utworzenie w sejmiku i zarządzie województwa świętokrzyskiego koalicji obejmującej PiS, PSL, PO, Samoobronę i stowarzyszenie prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego - Samorząd 2002. Lider PiS wysłał w tej sprawie list do potencjalnych koalicjantów. Jako adresata pominął SLD.

Szef sztabu wyborczego świętokrzyskiego PiS poseł Andrzej Pałys zaznaczył, że ludowcy "nie czują się przyparci do muru" deklaracją Gosiewskiego - ministra w Kancelarii Premiera - że jeśli powstanie koalicja PSL-PO-SLD, to region będzie miał kłopoty z pozyskiwaniem środków unijnych na inwestycje.

"Wygraliśmy w gminach, powiatach oraz sejmiku i będziemy rządzić. Mamy już 6 swoich starostów i 30 wójtów, a będzie ich jeszcze więcej; niech więc inne partie i ugrupowania zachowają spokój w rozdawaniu kart i swojej medialności" - podkreślił Pałys. Dodał, że PSL na pewno będzie mieć marszałka świętokrzyskiego.

Jarubas przyznał, że wśród ludowców jest wiele nieufności do PiS, z powodu obserwowanego - jak mówił - "zawłaszczania" państwa, czego przejawem było m.in. - ich zdaniem - zwolnienie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pracowników o sympatiach "ludowcowych". "Nie chcemy też wprowadzenia do samorządu stylu zarządzania widocznego na poziomie państwowym, czyli dyktatorskiego, zawłaszczającego pewne obszary bez dyskusji, bezkompromisowo" - mówił prezes.

PSL wygrało wybory do sejmiku świętokrzyskiego zdobywając 8 mandatów spośród 30. PiS ma 7 radnych, Lewica i Demokraci oraz PO - po 5, Samoobrona - 4, a stowarzyszenie Samorząd 2002 Wojciecha Lubawskiego - jednego. (PAP)

mch/ la/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)