Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Ruszyło ogólnopolskie forum nt. mniejszości narodowych

0
Podziel się:

Zwalczanie ksenofobii, dyskryminacji i nietolerancji to główne tematy
rozpoczętego we wtorek w Wólce Milanowskiej (Świętokrzyskie) Pierwszego Ogólnopolskiego Forum nt.
Zapewnienia Bezpieczeństwa Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Zwalczanie ksenofobii, dyskryminacji i nietolerancji to główne tematy rozpoczętego we wtorek w Wólce Milanowskiej (Świętokrzyskie) Pierwszego Ogólnopolskiego Forum nt. Zapewnienia Bezpieczeństwa Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Konferencja potrwa do środy. Jej głównym celem jest koordynacja działań służb administracji państwowej w zakresie zwalczania dyskryminacji i ksenofobii. Organizatorami spotkania jest wojewoda świętokrzyski oraz Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach.

Wśród zaproszonych gości są m.in. przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Komendy Głównej Policji.

"Na forum po raz pierwszy spotykają się w jednym miejscu pełnomocnicy wojewodów oraz pełnomocnicy komendantów wojewódzkich ds. mniejszości narodowych i etnicznych" - powiedział PAP organizator konferencji podinsp. Gerard Bah z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Jest on jednocześnie pełnomocnikiem wojewody oraz komendanta wojewódzkiego policji ds. mniejszości.

Jak powiedział PAP, w niektórych regionach pełnomocnicy wojewody nie znali osób odpowiedzialnych za mniejszości narodowe i etniczne w policji. "Stąd wziął się pomysł, by te dwie osoby poznały się i rozpoczęły współpracę" - powiedział.

Według policji problem dyskryminacji w Polsce nie jest jeszcze tak bardzo wyraźnie widoczny jak w bogatszych krajach na zachodzie Europy.

"Migranci traktują nadal nasz kraj jako tranzytowy, między innymi z przyczyn ekonomicznych" - powiedział pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. ochrony praw człowieka mł. insp. Krzysztof Waszkiewicz. W miarę wzrostu gospodarczego i dalszej integracji europejskiej te problemy mogą być jednak poważniejsze.

Jak powiedziała PAP pełnomocnik terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich na Polskę południową Aleksandra Wędkowska, skargi dotyczące dyskryminacji, które trafiają do RPO, najczęściej pochodzą od osób narodowości romskiej. Druga grupa to osoby pochodzenia żydowskiego.

Wiele sygnałów o tym, że ktoś jest dyskryminowany pochodzi od osób trzecich, świadków zdarzeń, a nie samych pokrzywdzonych; to dobry sygnał - ocenił Waszkiewicz. Według niego ochrona praw mniejszości opiera się na budowaniu świadomości społecznej oraz na działaniach organów ścigania.

"Problem dotyczy ludzi, którzy wzrastali w środowiskach, gdzie tlił się antysemityzm lub rasizm. Jeśli popełniają przestępstwa, wtedy wkraczamy my. Chodzi o to, by wypracować taki model działań, by policja w tym względzie miała mniej pracy" - powiedział Waszkiewicz.

Tu ogromną rolę, zdaniem uczestników forum, mogą spełniać szkoły, które od najmłodszych lat powinny uczulać dzieci na problem dyskryminacji.

"60 proc. projektów, jakie przeprowadzamy, jest nakierunkowanych na edukację" - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor departamentu wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Józef Różański.

Jego zdaniem rasizm, ksenofobia, nietolerancja to zagadnienia, których nie da się całkowicie zlikwidować. "Administracja publiczna musi działać tak, aby ten problem był jak najmniej społecznie odczuwalny" - dodał. Poza edukacją główny nacisk - zdaniem Różańskiego - powinien być kierowany na szybkie wykrywanie zagrożeń. (PAP)

mjk/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)