Notowania

dzieci
04.11.2008 11:49

Świętokrzyskie: Ukraińskie dzieci z wizytą w regionie

70 dzieci z dotkniętych powodzią terenów w obwodzie winnickim na Ukrainie gości w regionie świętokrzyskim na zaproszenie samorządowych władz województwa i powiatu buskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

70 dzieci z dotkniętych powodzią terenów w obwodzie winnickim na Ukrainie gości w regionie świętokrzyskim na zaproszenie samorządowych władz województwa i powiatu buskiego.

50 dzieci zaprosił marszałek województwa, a 20 - starosta buski. Mieszkają w Bocheńcu i Busku-Zdroju. Dzieciom zorganizowano wycieczki po regionie, zobaczyły m.in. Święty Krzyż, Szydłów, Kurozwęki. Najbardziej były zadowolone z pobytu w Parku Jurajskim w Bałtowie.

We wtorek dzieci przyjechały do Kielc, gdzie m.in. spotkały się z władzami regionu. Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Jacek Kowalczyk zachęcał je do kolejnych wizyt w regionie świętokrzyskim. Przekonywał też, że szansą dla nich jest wejście Ukrainy do Unii Europejskiej - dzięki członkostwu w UE polska młodzież może studiować w całej Europie.

"Przyjaciół poznaje się w biedzie" - powiedziała dyrektor Jampolskiego Powiatowego Centrum Usług Socjalnych Tetjana Mielnicczenko dziękując władzom regionu za zorganizowanie dzieciom pobytu.

Jana Sobko, Olena Troszan i Olga Worobiec powiedziały PAP, że wszystko im się podobało. Dziewczynki były wdzięczne za możliwość przyjazdu do Polski i chwaliły organizację kolonii.

W środę dzieci wracają na Ukrainę. W Polsce spędziły dziesięć dni.

Region świętokrzyski współpracuje z obwodem winnickim na Ukrainie od 50 lat. W obu regionach w tym roku zorganizowano szereg imprez w ramach obchodów jubileuszu przyjaźni. Obchody zwieńczą Dni Kultury Obwodu Winnickiego, które odbędą się w Kielcach 11 i 12 listopada.

Powódź na Ukrainie pod koniec lipca dotknęła najbardziej tereny południowo-zachodnie kraju. Straty wyrządzone przez żywioł wynoszą według różnych źródeł od 600 mln do 1 mld dolarów.(PAP)

agn/ bno/ jra/

Tagi: dzieci, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz