Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: W miejscach przerwania wałów wybudowano zabezpieczenia

0
Podziel się:

We wszystkich miejscach, w których podczas majowej i czerwcowej powodzi
zostały przerwane wały, m.in. wzdłuż Wisły, zbudowano tymczasowe zabezpieczenia przeciwpowodziowe.
Przygotowywane są projekty właściwej odbudowy wałów.

We wszystkich miejscach, w których podczas majowej i czerwcowej powodzi zostały przerwane wały, m.in. wzdłuż Wisły, zbudowano tymczasowe zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Przygotowywane są projekty właściwej odbudowy wałów.

Zdaniem wicedyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach Bogusława Grzywny, tymczasowe zabezpieczenia, zbudowane m.in. z ziemi i folii, powinny ochronić okoliczne tereny przed wodami powodziowymi. "Właściwe wały, w najbardziej zagrożonych miejscach muszą powstać do wiosny przyszłego roku, żebyśmy znowu nie zostali zaskoczeni przez wielką wodę" - podkreślił.

Projekty docelowej odbudowy wałów powstały już dla Kanału Strumień w miejscowościach Rejterówka (gm. Łubnice) i Maśnik w (gm. Połaniec).

Wybudowana po powodzi na wale wiślanym w miejscowości Rybitwy k. Połańca szczelna ścianka jest elementem docelowego wału. Jak tłumaczył Grzywna, budowla uniemożliwi ewentualne przelewanie się wody. "Przy odbudowie wału w Rybitwach powstanie także rurociąg do pobliskiej przepompowni. Samą przepompownię uda się odbudować w tym roku lub na początku przyszłego" - mówił wicedyrektor.

Powstał także projekt odbudowy wału wiślanego w Winnicy. Tymczasowe wały zbudowano na Czarnej Staszowskiej.

W sandomierskiej dzielnicy Koćmierzów uszczelniono opaskę, którą wzniesiono po majowej fali powodziowej w pobliżu wału. Ponieważ musi funkcjonować przejazd dla pojazdów porządkujących teren, fragment konstrukcji pozostał niezabudowany. "W każdej chwili miejsce to może zostać zabudowane - wokół zgromadziliśmy potrzebny do tego materiał" - zapewnił Grzywna. Jest już projekt odbudowy zniszczonego wału, trwają negocjacje z wykonawcą inwestycji.

Projekt odbudowy umocnień wiślanych powstał dla innej sandomierskiej dzielnicy - Nadbrzezia. Tymczasowe zabezpieczenie chroni miejsce, w którym wcześniej rozkopano wał, aby woda mogła spłynąć z zastoisk.

W Szczytnikach w gm. Dwikozy w miejscu, gdzie woda przerwała wał na Opatówce jest budowane docelowe zabezpieczenie. Tymczasowy wał zbudowano na wale Wisły w Winiarach. Na ukończeniu jest projekt budowy nowej śluzy. Swoją rolę spełnia też tymczasowe opaska zbudowana przez żołnierzy na wyrwie na Kanale Ożarów.

Opaski zabezpieczające zbudowano także na wałach w Ostrowie w gm. Tarłów.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało na odbudowę wałów w województwie świętokrzyskim 36,5 mln zł. Wg szacunków Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych na zakończenie prac i podpisanie kolejnych umów na roboty przy wałach potrzeba dodatkowo ok. 20 mln zł.

Według szacunkowych danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w regionie w wyniku majowej i czerwcowej powodzi zostało zalanych i podtopionych ponad 11 tys. domów i budynków gospodarczych oraz ponad 59 tys. hektarów pól. (PAP)

ban/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)