Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Warsztaty edukacyjne z cyklu "Sztuka na kółkach"

0
Podziel się:

Warsztaty edukacyjne z cyklu "Sztuka na kółkach" zorganizuje w zabytkowych
kościołach w Wąchocku, Chęcinach i Piekoszowie (Świętokrzyskie) oddział Stowarzyszenia Historyków
Sztuki z Krakowa oraz Studio projektów kulturalnych Plenerownia.

Warsztaty edukacyjne z cyklu "Sztuka na kółkach" zorganizuje w zabytkowych kościołach w Wąchocku, Chęcinach i Piekoszowie (Świętokrzyskie) oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki z Krakowa oraz Studio projektów kulturalnych Plenerownia.

Kilkugodzinne zajęcia - przeznaczone dla młodzieży szkolnej i dorosłych - odbędą się kolejno 13, 14 i 15 czerwca w trzech 30-osobowych grupach.

Chodzi o "otwarcie" mieszkańców na lokalne dziedzictwo, o nauczenie ich patrzenia na nie i "czytania" dzieł sztuki. "Naszą ideą jest wykreowanie w przestrzeni zabytków bliskich i znanych lokalnej społeczności - na przykład w miejscowej świątyni, pałacu, dworze - swego rodzaju muzealnej przestrzeni, od której można zacząć przygodę ze sztuką" - tłumaczy cel przedsięwzięcia Katarzyna Wydra ze studia Plenerownia.

"Chcemy pokazać, że podziwianie dzieł Michała Anioła, katedr gotyckich we Francji, obrazów Chagalla, czy innych atrakcji, zaczyna się od Tarczka, Dzierzgowa, Lipnicy Murowanej i wielu podobnych, niewielkich miejscowości" - dodaje.

Interaktywne warsztaty dotyczyć mają m.in. różnych zagadnień z zakresu ikonografii, architektury, technik artystycznych, stylu w sztuce, percepcji dzieła. Prowadzący zajęcia podejmą również problematykę turystyki, ochrony dziedzictwa kulturowego oraz aktywnego promowania kultury i macierzystego regionu.

Wąchockie opactwo cysterskie, zbudowane na przełomie XII i XIII wieku, jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej Polsce. Kościół i klasztor franciszkanów w Chęcinach ufundował król Kazimierz Wielki w 1368 roku. Z kolei w XIX-wiecznym kościele Narodzenia NMP w Piekoszowie znajduje się obraz Matki Bożej Miłosierdzia z 1691 r. i malowidła z XVIII wieku.

"Sztuka na kółkach" od 2009 roku odwiedziła już ponad 50 miejscowości, także poza granicami kraju. Tegoroczne zajęcia są realizowane dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Patronem projektu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Logo projektu "Sztuka na kółkach" to Mona Lisa na hulajnodze. Zgodnie z autorskim wyjaśnieniem, kółka symbolizują w tym znaku mobilny charakter projektu, a Mona Lisa przekonuje, że nie taka sztuka poważna, nieżyciowa i niedostępna, jak ją malują.(PAP)

mch/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)