Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Z okazji Dnia Flagi widowisko "W obronie Biało-Czerwonej"

0
Podziel się:

Z okazji Dnia Flagi RP ok. 70 miłośników historii weźmie w czwartek wieczorem
czynny udział w widowisku historycznym "W obronie Biało-Czerwonej" w Samsonowie (Świętokrzyskie).
Zostaną w nim przedstawione rekonstrukcje wydarzeń z czasów II wojny światowej.

Z okazji Dnia Flagi RP ok. 70 miłośników historii weźmie w czwartek wieczorem czynny udział w widowisku historycznym "W obronie Biało-Czerwonej" w Samsonowie (Świętokrzyskie). Zostaną w nim przedstawione rekonstrukcje wydarzeń z czasów II wojny światowej.

Widowisko odbędzie się "przy zapadających ciemnościach, by wykorzystać dodatkowo oprawę światła i dźwięku" - powiedział PAP Dionizy Krawczyński ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła". Miejscem rekonstrukcji będą okolice ruin pieca hutniczego w Samsonowie koło Kielc."Zaczniemy od wydarzeń z jesieni 1939 roku i pamięci o nich w kolejnych miesiącach. Chcemy przypomnieć, że barwy biało-czerwone również były symbolicznym +narzędziem walki+. W miejscu tragicznych zdarzeń okoliczni mieszkańcy przynosili bukieciki kwiatów ze wstążkami w biało-czerwonych barwach. Tak wyglądały zalążki ruchu oporu" - opowiadał Krawczyński. Jesienią 1939 roku w okolicach ruin pieca hutniczego w Samsonowie poległ student z Lublina, który do końca osłaniał swoich kolegów. "Już w dzień Wszystkich Świętych tego samego roku pojawił się tu krzyż i świeczki. W ten sposób ludzie nie tylko okazywali swoją pamięć o bohaterze, ale także o niepodległości" - wyjaśnił Krawczyński.Korzystając z otoczenia miejsca rekonstrukcji - ruin
starej huty - miłośnicy historii przedstawią między innymi wydarzenia z Ostrowca Świętokrzyskiego, kiedy konspiratorzy powiesili ogromną flagę na piecu hutniczym. "Nie znamy dziś jej wymiarów, pozostała jednak pamięć o tamtym podniosłym i niezwykle symbolicznym wydarzeniu" - wskazał.W kolejnym epizodzie odtwórcy wydarzeń historycznych pokażą, w jaki sposób znakowano miejsca zrzutów lotniczych oraz działalność formacji "Cichociemnych".Widowisko jest finansowane ze środków gminy Zagnańsk oraz samorządu województwa świętokrzyskiego. Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcyjne z Kielc, Skarżyska-Kamiennej, Końskich, Częstochowy oraz Radomia. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mjk/ son/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)