Notowania

wiadomości
06.02.2013 09:35

Świętokrzyskie: Zalesienia i odnowienia lasów za ponad 7,3 mln zł

Leśnicy z regionu świętokrzyskiego planują w tym roku przeprowadzić zalesienia i odnowienia lasów w sumie na prawie 1363 hektarach. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu przeznaczy na te prace ponad 7,3 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Leśnicy z regionu świętokrzyskiego planują w tym roku przeprowadzić zalesienia i odnowienia lasów w sumie na prawie 1363 hektarach. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu przeznaczy na te prace ponad 7,3 mln zł.

Pierwsze zasadzenia drzewek na odnawianych i zalesianych terenach leśnych w regionie świętokrzyskim powinny zacząć się w marcu. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu przygotowała ponad 79 tys. sadzonek. Ponad połowa z nich trafi do świętokrzyskich lasów, gdzie odnowionych i zalesionych będzie prawie 1363 ha terenów, w tym ponad 100 h przez naturalne odnowienie lasu.

"Najwięcej prac nasadzeniowych zaplanowanych jest w nadleśnictwach: Staszów, Jędrzejów i Ostrowiec Świętokrzyski, gdzie zalesionych i odnowionych będzie łącznie ponad 379 ha. Z kolei najwięcej odnowień naturalnych, polegających na pozostawianiu drzewek, które wyrosły z nasion obsianych z drzew stojących, będzie w nadleśnictwach Włoszczowa i Łagów. Obejmą one łącznie 60 ha - jedną trzecią odnawianych na tym terenie lasów" - poinformował PAP rzecznik prasowy RDLP w Radomiu Tomasz Kuc.

Radomscy leśnicy wyhodowali do zalesień ponad 47 tys. sadzonek drzew iglastych, wśród których najwięcej jest sosny, jodły i świerka, ale dla urozmaicenia flory leśnej miejscowo będą sadzone również modrzewie.

W szkółkach leśnych - na kwaterach, w chłodniach lub przechowalniach - na wiosenne sadzenie czeka też ponad 29 tys. drzewek liściastych. "Są to głównie: dąb, buk, brzoza i olsza. Dodatkowo, głównie z myślą o poprawie bioróżnorodności i zapewnieniu naturalnej karmy dla ptaków i innych zwierząt, w świętokrzyskich lasach sadzimy także czereśnie ptasie" - dodał Kuc.

RDLP w Radomiu ma pod swoją opieką 317 tys. ha lasów; prawie 57 proc. ich powierzchni jest objętych ochroną. Znajdują się tu 84 rezerwaty przyrody i 509 obiektów uznawanych za pomniki przyrody. (PAP)

and/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz