Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Zdolni uczniowie będą rozwijali własny potencjał

0
Podziel się:

Seminaria naukowe ze specjalistami z rożnych dziedzin i udział w edukacyjnych
projektach badawczych dla niemal czterystu laureatów szkolnych olimpiad, przewidziano w ramach
projektu, który będzie realizowało Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Seminaria naukowe ze specjalistami z rożnych dziedzin i udział w edukacyjnych projektach badawczych dla niemal czterystu laureatów szkolnych olimpiad, przewidziano w ramach projektu, który będzie realizowało Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Przedsięwzięcie "Świętokrzyski System Wspierania Talentów - Fascynujący Świat Nauki" jest finansowane ze środków Unii Europejskiej.

Jak poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, programem zostanie objętych 384 uczniów - 312 z gimnazjów i 72 ze szkół podstawowych.

"Do tej pory ze środków unijnych finansowaliśmy projekty edukacyjne dotyczące wyrównywania szans uczniów. Trochę zaniedbaliśmy prace z uczniami zdolnymi, a w regionie nie funkcjonuje spójny program pracy z takimi uczniami. To przedsięwzięcie będzie pilotażem do stworzenia dużego projektu ze środków unijnych, jakie będziemy wykorzystywali w nowej perspektywie finansowej" - tłumaczył marszałek.

Pilotażowy system wspierania uzdolnionych uczniów, który będzie realizowany przez cały 2014 rok, ma być oparty na współpracy szkół, kuratorium oświaty, uczelni wyższych i instytucji kultury, działających na polu edukacji.

Uczniowie ze swoimi opiekunami naukowymi - specjalistami z konkretnych dziedzin - i nauczycielami będą realizowali w grupach 16 projektów badawczych. Badania obejmą dziedziny, jakich dotyczą szkolne konkursy przedmiotowe.

Zajęcia mają mieć formę warsztatów oraz e-learningu. Zaplanowano szkoły letnie, seminaria i wyjazdy naukowe. W ośrodku Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ŚCDN) w Wólce Milanowskiej powstanie multimedialna baza, wyposażone m.in. interaktywne stoły do pracy zespołowej, gdzie uczniowie będą pracowali nad projektami.

Dla pedagogów, uczestniczących w projekcie przewidziano konsultacje, dzięki którym dowiedzą się w jaki sposób najbardziej efektywnie wspierać zdolnych uczniów.

W opinii dyrektora ŚCDN Jacka Wołowca dzieci, objęte systemem otrzymają szansę, by w przyszłości zostać wybitnymi naukowcami, czy intelektualistami.

"Projekt jest jedynie pilotażem. Mamy nadzieję, że jeżeli spełni on oczekiwania, to w przyszłości powstanie potężny projekt systemowy, którym obejmiemy zdecydowanie większą grupę uczniów z podstawówek, gimnazjów i szkół średnich, uzdolnionych nie tylko pod względem naukowym, ale także artystycznym i sportowym" - powiedział Wołowiec.

Projekt o wartości 1,9 mln zł został w całości sfinansowany ze środków unijnych, w ramach programu Kapitał Ludzki. (PAP)

ban/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)