Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Świnoujście: Rozpoczęło się Baltic Business Forum

0
Podziel się:

Z udziałem ok. 150 przedsiębiorców i polityków m.in. z państw UE i
basenu Morza Bałtyckiego rozpoczęło się w środę w Świnoujściu spotkanie Baltic Business Forum.
Hasłem tegorocznej, piątej edycji Forum jest: "Europa: Północ-Wschód. Biznes bez granic".

bEDzaycB

Z udziałem ok. 150 przedsiębiorców i polityków m.in. z państw UE i basenu Morza Bałtyckiego rozpoczęło się w środę w Świnoujściu spotkanie Baltic Business Forum. Hasłem tegorocznej, piątej edycji Forum jest: "Europa: Północ-Wschód. Biznes bez granic".

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński w wykładzie inauguracyjnym zachęcał, by uczestnicy spotkania spróbowali odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące kondycji gospodarki, zagrożeń dla niej, czy działań, które można podejmować w celu jej ożywienia.

"Nawet jeśli - a to jest wyjątkowo krucha teza, coraz bardziej krucha po sygnałach światowej gospodarki - () mamy kryzys światowy za sobą, to my już wiemy, że na kryzysie światowym nie wszyscy tracą. Ale także na zapowiadanym wzroście i ożywieniu nie wszyscy muszą korzystać" - powiedział Piechociński.

bEDzaycD

Wicepremier przytoczył wstępne dane dotyczące polskiego eksportu w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku, wskazujące na wzrost eksportu z Polski wobec poziomu sprzed roku.

Jak mówił, m.in. eksport do Unii Europejskiej wzrósł o 2,8 proc., sprzedaż na rynki Wspólnoty Niepodległych Państw wzrosła o 12,1 proc., w tym do Rosji o 11 proc., na Ukrainę o 10,7 proc. oraz Białoruś o 17,3 proc., do Republiki Korei o ponad 40 proc. i Zjednoczonych Emiratów Arabskich o ponad 80 proc.

"To potwierdzenie konkurencyjności naszej gospodarki i zrozumienia na poziomie przedsiębiorców. Ale nie wszyscy uczestniczymy w tym rzeczywistym sukcesie. Poza tymi procesami pozostaje masa małej i średniej przedsiębiorczości. Wobec niej także trzeba tworzyć nową ofertę. Nasza specyfika każe nam przygotować szczególną ofertę do krajów Eurazji, obszaru poradzieckiego, także tam otwierać te nowe korytarze wiodące do nowych szans" - podkreślał.

Baltic Business Forum organizują m.in. Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Do głównych celów Forum należą m.in. promocja Partnerstwa Wschodniego i rozwój współpracy pomiędzy jego uczestnikami.

bEDzaycJ

Jak podkreślał w rozmowie z PAP prezes Stowarzyszenia Europa-Północ-Wschód, b. minister gospodarki Jacek Piechota, trzeba czasu, by Forum zyskało na znaczeniu. "Pięć lat to dopiero początek, ale miarą naszego sukcesu jest fakt, że do Świnoujścia przyjeżdża coraz więcej znaczących przedsiębiorców" - dodał.

Uczestnicy tegorocznych, trzydniowych obrad skupią się na roli Rosji w basenie Morza Bałtyckiego, m.in. na takich aspektach rosyjskiej polityki w regionie, jak relacje między państwami nadbałtyckimi, rosyjskie inwestycje w kontekście ewentualnych szans rozwoju tego obszaru czy też zagrożeń dla niego.

Tematami Forum mają być także: finansowanie biznesu na linii Europa-Północ-Wschód, polityka energetyczna czy pogłębianie integracji ekonomicznej.

Uczestnicy spotkania zastanawiać będą się nad wpływem polityki klimatycznej na gospodarki krajów Północy i Wschodu, efektywnymi modelami partnerstwa publiczno-prywatnego czy sposobem tworzenia ponadnarodowych systemów transportowych.

bEDzaycK

Osobne sesje i panele poświęcone będą też m.in. rolnictwu i samorządom. Jednym z tematów mają być możliwości inwestycyjne na Ukrainie.

Jednym z patronów medialnych tegorocznego forum jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

epr/ dym/ as/

bEDzayde
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)