Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Swora: unijna współpraca energetyczna jest konieczna

0
Podziel się:

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora ocenił - podczas V Forum
Energetycznego w Sopocie - że energetyczna współpraca krajów UE jest konieczna, ale wspólny rynek
energetyki w Europie nie powstanie szybko.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora ocenił - podczas V Forum Energetycznego w Sopocie - że energetyczna współpraca krajów UE jest konieczna, ale wspólny rynek energetyki w Europie nie powstanie szybko.

W forum w Sopocie uczestniczy ok. 300 gości z Europy Środkowej i innych krajów UE oraz z USA, państw Azji Centralnej i Rosji. Wtorkowa sesja plenarna otwierająca forum poświęcona była nowej strategii energetycznej Europy.

Swora przyznał, że nie ma wspólnego, europejskiego rynku energetycznego, ale budowane są rynki regionalne. Polski rynek jest częścią takich rynków. "W grudniu otwieramy połączenie ze Szwecją. (...) Do polskiego systemu elektroenergetycznego będzie mogło wpłynąć ze Szwecji do 600 MW mocy, o ile ten prąd będzie tam tańszy niż w Polsce" - powiedział. W następnym roku podobne połączenia mają być uruchomione z Czechami i z Austrią.

Dodał, że tworzenie takich połączeń jest przykładem wzrastającej roli połączeń transgranicznych i giełd energii w ramach budowanych rynków regionalnych.

Jego zdaniem "współpraca europejska w zakresie energetyki ma sens, ale wspólny rynek energetyki w Europie nie powstanie szybko".

"Musimy wziąć na poważnie zasadę solidarności europejskiej, a Europa powinna być solidarna zwłaszcza w zakresie gazu" - powiedział PAP Swora. "Jeśli uda się w przyszłości odejść od partykularnych interesów, które są reprezentowane przez poszczególne państwa unijne, to będziemy mieli wspólny rynek energii. Trudno powiedzieć, czy to się kiedykolwiek uda" - zauważył.

Były premier Czech Mirek Topolanek, ocenił z kolei, że wspólna polityka energetyczna w Europie jest potrzebna, ale trudna do zrealizowania. Zdaniem Topolanka nie ma szansy na porozumienie całej Europy w sprawie polityki energetycznej. "Intencje są dobre, ale każdy kraj członkowski UE skupia się na swoich interesach, a trudno jest pogodzić interesy wszystkich" - podkreślił.

W rozmowie z PAP powiedział, że państwa UE mają różne spojrzenia na takie kwestie jak bezpieczeństwo energetyczne, zmiany klimatyczne i ceny energii. "Europę Środkowo-Wschodnią interesuje zwłaszcza zmniejszenie uzależnienia od dostaw surowców energetycznych z Rosji" - dodał.

Jednocześnie w swoim wystąpieniu zaznaczył, że "Europa musi być samowystarczalna w zakresie energetyki". Zdaniem byłego premiera Czech może się do tego przyczynić m.in. wspólne podejście do krajów spoza Europy, czy stosowanie zasady solidarności.

Podczas forum został zaprezentowany raport przygotowany przez KPMG pt. "Perspektywy sektora energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej". Raport wskazuje, że największym problemem w regionie jest konieczność wielkich inwestycji w energetykę w najbliższych latach. Twórcy raportu szacują, że region potrzebuje około 150 miliardów euro na inwestycje w tym sektorze.

Forum Energetyczne w Sopocie potrwa do środy. Patronat nad forum objęła Polska Agencja Prasowa.

Bożena Leszczyńska (PAP)

bls/ mki/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)