Notowania

wiadomości
15.02.2011 11:41

SWS apeluje: odrzucić sprawozdanie KRRiT

Stowarzyszenie Wolnego Słowa apeluje do prezydenta, Sejmu i Senatu o odrzucenie sprawozdania KRRiT za 2010 r. Gdyby do tego doszło Krajowa Rada zostałaby rozwiązana. Sprawozdanie KRRiT nie trafiło jeszcze do parlamentu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Stowarzyszenie Wolnego Słowa apeluje do prezydenta, Sejmu i Senatu o odrzucenie sprawozdania KRRiT za 2010 r. Gdyby do tego doszło Krajowa Rada zostałaby rozwiązana. Sprawozdanie KRRiT nie trafiło jeszcze do parlamentu.

Zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji, w przypadku odrzucenia sprawozdania KRRiT przez Sejm i Senat kadencja wszystkich członków Krajowej Rady wygasa w ciągu 14 dni, liczonych od dnia ostatniej uchwały o odrzuceniu dokumentu. Wygaśnięcie kadencji Krajowej Rady nie następuje, jeżeli nie zostanie potwierdzone przez prezydenta.

"Stowarzyszenie Wolnego Słowa apeluje do prezydenta, Sejmu i Senatu o odrzucenie sprawozdania KRRiT. Umożliwi to wyłonienie nowej Rady, której podstawowym zadaniem byłby wybór władz spółek mediów publicznych, tak Telewizji Polskiej S.A., jak i Polskiego Radia S.A., odzwierciedlających pluralistyczny charakter polskiego społeczeństwa. Wybór oparty na jasno sprecyzowanych kryteriach merytorycznych i transparentny" - oświadczyło SWS w przesłanym we wtorek PAP stanowisku.

Apel Stowarzyszenia to efekt przedłużającego się wyboru nowych Rad Nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Pat w tej sprawie trwa w KRRiT od grudnia, gdy zakończono przesłuchania kandydatów do obu spółek. Media pełne są spekulacji, że powodem przedłużającego się wyboru są polityczne targi o wpływy w mediach publicznych.

SWS w wydanym oświadczeniu wyraża "satysfakcję z faktu, że Jan Dworak - Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, współtwórca programu medialnego SWS - nie godzi się na taki wybór rad nadzorczych, który nie dałby gwarancji na odpartyjnienie mediów publicznych".

O tym, że w razie dalszych kłopotów z wyłonieniem rad nadzorczych możliwy jest scenariusz, w którym KRRiT zostanie rozwiązana mówił sam Dworak.

"To nie jest pożądany scenariusz, bardzo bym tego nie chciał i będę robił wszystko, żeby przed 31 marca jak najszybciej te rady zostały wyłonione" - powiedział szef KRRiT w styczniu.

Kolejna szansa na wyłonienie Rad Nadzorczych w TVP i PR - jeszcze we wtorek po południu, gdy na posiedzeniu KRRiT omawiany będzie ten temat.

Zgodnie z Ustawą o rtv KRRiT składa Sejmowi, Senatowi i prezydentowi sprawozdanie ze swojej działalności w roku poprzednim do 31 marca. (PAP)

js/ bno/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz