Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Symbole w sztuce współczesnej - na wystawie w muzeum w Radomiu

0
Podziel się:

Do 24 listopada będzie można oglądać czwarty w tym roku pokaz kolekcji Muzeum
Sztuki Współczesnej w Radomiu. Wystawa poświęcona jest symbolom we współczesnym malarstwie,
rysunku, grafice i rzeźbie. Prezentowane są m.in. prace Jerzego Nowosielskiego i Władysława
Hasiora.

Do 24 listopada będzie można oglądać czwarty w tym roku pokaz kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Wystawa poświęcona jest symbolom we współczesnym malarstwie, rysunku, grafice i rzeźbie. Prezentowane są m.in. prace Jerzego Nowosielskiego i Władysława Hasiora.

Na ekspozycję składa się ponad 110 prac autorstwa ponad 50 artystów. Jak powiedziała PAP p.o. kierownik Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu Magdalena Kwiatkowska, wystawa jest próbą ukazania symbolizmu w polskiej sztuce II połowy XX w. "Prezentujemy portrety, martwe natury, pejzaże, wizje miłości, śmierci, losu i przeznaczenia" - dodała. Na ekspozycję składa się ponad 110 prac autorstwa ponad 50 artystów.

Na wystawie znalazły się dzieła znajdujące się od dawna w kolekcji radomskiego muzeum; m.in. obraz z cyklu "Villa dei Misteri" (1982) Jerzego Nowosielskiego (1923-2011) czy asamblaż Władysława Hasiora (1928-1999) "Czas robi swoje".

Szczególnie ważna dla mieszkańców Radomia jest znajdująca się w kolekcji i pokazywana na wystawie rzeźba Jerzego Beresia (1930-2012) "Wahadło czasu"(1976). Praca ta, ukazująca rękę wahającą się między chlebem a kamieniem, nawiązuje do wydarzeń radomskiego Czerwca 1976 r.

Podczas pokazu prezentowane są także nowe dary dla muzeum, pokazywane w Radomiu po raz pierwszy. Są to m.in. prace Macieja Bieniasza (ur. 1938), Haliny Eysymont (ur. 1932), Krystyny Piotrowskiej (ur. 1949), Kazimierza Pomagalskiego (ur. 1938).

Uwagę zwiedzających przykuwa także będący od niedawna w radomskiej kolekcji obraz Jacka Sroki (ur. 1957) "Polska" z 2001 r - praca w biało-czerwonej tonacji pokazująca wykrzywione w grymasach twarze kibiców z szalikami. Muzeum Sztuki Współczesnej powołane zostało w listopadzie 1990 jako oddział Muzeum Okręgowego w Radomiu. Dzięki rozpoczętej w 1992 r. akcji darów dla muzeum, zgromadzono blisko 2,5 tys. dzieł. Obecnie kolekcja zawiera 4,5 tys. prac, a radomskie muzeum należy do ważnych ośrodków w kraju posiadających zbiory polskiej sztuki II połowy XX w. (PAP)

ilp/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)