Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Symfonia" - obrazy inspirowane muzyką w stołecznym Domu Plastyka

0
Podziel się:

Blisko 50 prac inspirowanych muzyką pokazanych będzie na wystawie
przygotowanej przez grupę twórczą "Symfonia", działającą przy Okręgu Warszawskim Związku Polskich
Artystów Plastyków. Wernisaż odbędzie się w piątek w warszawskim Domu Artysty Plastyka.

Blisko 50 prac inspirowanych muzyką pokazanych będzie na wystawie przygotowanej przez grupę twórczą "Symfonia", działającą przy Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków. Wernisaż odbędzie się w piątek w warszawskim Domu Artysty Plastyka.

Muzyka była inspiracją i jest tematem obrazów prezentowanych na wystawie "Symfonia" w warszawskim Domu Artysty Plastyka. Sceny z koncertów, muzycy, instrumenty, publiczność na koncertach - przedstawione bardziej lub mniej metaforycznie - a także abstrakcje oraz impresje kolorystyczne można zobaczyć na eksponowanych płótnach.

"Nasza wystawa jest dobrym przykładem wspólnoty sztuk, czyli tak lubianej na przykład przez romantyków correspondance des arts. Malarstwo spotyka się tym razem z muzyką. Obrazy, których była ona inspiracją urzekają kolorystyką, zaskakują fakturami i oryginalnym podejściem do tematu. To prawdziwe +malarskie wariacje muzyczne+" - powiedziała PAP malarka Anna Forycka-Putiatycka, kurator wystawy "Symfonia".

Na ekspozycji znalazło się 50 prac takich artystów jak: Marek Ałaszewski, Tomasz Awdziejczyk, Wanda Bacowska-Twarowska, Barbara Bielecka-Woźniczko, Jan Brodziak, Jolanta Caban, Teresa Dziczkaniec, Edyta Dzierż, Lili Fiałkowska, Anna Forycka-Putiatycka, Wanda Hansen, Larysa Jaromska, Jadwiga Jeziorska, Jaga Karkoszka, Bożena Korulska, Bożena Leszczyńska, Barbara Maciąga, Jacek Maślankiewicz, Franciszek Maśluszczak, Joanna Mrozowska, Iwona Ostrowska, Małgorzata Roszkowska, Paweł Sochacki, Maria Sołtyk-Koc, Jerzy Tepfer, Krystyna Wojtyna-Drouet. Niektórzy z malarzy eksponują po kilka swoich prac.

"Muzyka stale mi towarzyszy, słucham jej, gdy jadę samochodem i kiedy maluję - powiedział PAP Franciszek Maśluszczak, którego obraz "Błękitny koncert" jest pokazywany na wystawie. - Lubię jazz, klasykę, folk meksykański, kubański, rytmy greckie, ale też miejskie kapele uliczne. Namalowałem kiedyś, i sprawiło mi to ogromną przyjemność, cały cykl akwarel pt. +Folk warszawski+".

"Chadzam chętnie na koncerty - mówi Maśluszczak - patrzę na muzyków i fascynuje mnie ruch, +przepływanie+, taneczny sposób w jaki +obsługują+ instrumenty. W moim "Błękitnym koncercie" talerze perkusisty unoszą się w górę..." Artysta podkreśla, że podoba mu się idea wystawy. "Współcześnie dość zdecydowanie dominują sztuki wizualne, dobrze więc przypomnieć, że w obszarze sztuki istnieje muzyka. Dla mnie pojęcie sztuka jest ważne i obejmuje wiele dziedzin".

Inny z artystów, Marek Ałaszewski, którego obraz pt. "Symfonia" także jest prezentowany na wystawie uważa, że spotkanie malarstwa i muzyki to zderzenie dwóch wyraźnie odrębnych obszarów sztuki. "Aby wyrazić muzykę w obrazie konieczne jest przełożenie jednego języka estetycznego na drugi. I tak na przykład rytm można oddać na płótnie za pomocą zdecydowanego koloru".

Wystawa powstała z inicjatywy grupy twórczej "Symfonia" działającej przy Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków.

"W Okręgu Warszawskim od wielu lat działamy jako grupa artystów, którzy w swojej twórczości inspirują się muzyką, poezją i literaturą. Wracamy do dobrych tradycji, którymi kierowali się dawniej artyści polscy, kiedy najważniejsza była sztuka w pełnym tego słowa znaczeniu, także pojęta jako kultura, również osobista" - podkreśla kurator Forycka-Putiatycka.

Dzięki wsparciu Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" i współpracy z Klubem Erudyty prowadzonym przez Beatę Tyszkiewicz - podkreśla Forycka-Putiatycka - wystawa udokumentowana będzie katalogiem. Autorem zamieszczonych w katalogu recenzji obrazów jest poetka Agnieszka Syska.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Domu Artysty Plastyka w piątek. Od soboty wystawa dostępna jest dla publiczności. (PAP)

abe/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)