Notowania

akcja
07.08.2010 12:57

Symulacja karambolu w ramach akcji "Weekend bez ofiar"

# dochodzi więcej informacji o "Weekendzie bez ofiar" #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi więcej informacji o "Weekendzie bez ofiar" #

07.08. Łódź (PAP) - Kilkanaście samochodów wzięło udział w symulacji karambolu zrealizowanej w sobotę przed południem na autostradzie A2 w Strykowie. Według scenariusza, rannych zostało 16 osób, w tym kilkoro ciężko, dwie osoby zginęły.

Symulacja karambolu odbyła się w ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa "Weekendu bez Ofiar" - ogólnopolskiej akcji, która ma podnieść wiedzę użytkowników dróg na temat bezpieczeństwa.

"Karambol" pod Strykowem wydarzył się w miejscu, gdzie droga jednojezdniowa przechodzi w trasę szybkiego ruchu w kierunku Poznania. W skutek nieostrożności kierowców, zderzyły się ze sobą trzy samochody. Na nie najechały kolejne. Jeden samochód zapalił się. W wypadku zostało rannych 16 osób. Poszkodowanych odgrywali statyści, były też manekiny.

Pierwsi na miejsce zdarzenia przyjechali strażacy. Część z nich zajęła się udzielaniem pomocy rannym, inni gasili płonące auto. Po strażakach, pojawili się policjanci, służby drogowe, ratownicy medyczni. Dla poszkodowanych rozbito namiot. Do najciężej rannych - wezwano śmigłowiec, który przetransportował do szpitala kobietę w ciąży. Na czas jego przylotu i odlotu ruch na autostradzie został wstrzymany.

Zdaniem organizatorów akcji, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, symulacja karambolu pod Strykowem to pierwsze w Polsce ćwiczenia, w których razem wzięły udział straż pożarna, policja, ratownicy medyczni i służby drogowe. Miała ona na celu ćwiczenie umiejętności różnych służb w przypadku katastrofy drogowej.

Po południu, w ramach akcji "Weekend bez Ofiar" w łódzkiej Manufakturze odbędzie się piknik edukacyjny, w trakcie którego będzie można spróbować swoich sił na komputerowych symulatorach jazdy. Będą platformy zderzeniowe, tory przeszkód z alkogoglami, miasteczka rowerowe i tory gokartowe. Ratownicy medyczni będą uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy, a psychologowie transportu - jak opanować stres w chwili wypadku. Podobny piknik odbędzie się w niedzielę na Agrykoli w Warszawie.

W ramach akcji kierowcy mogą otrzymać sms-em informacje o aktualnej sytuacji na drogach krajowych w wybranych regionach. Wystarczy wysłać sms-a na numer 70567 (koszt 50 gr) z kodem województwa. Kody można znaleźć na stronie internetowej www.WeekendBezOfiar.pl. Na antenach regionalnych rozgłośni radiowych częściej niż zwykle pojawiają się komunikaty drogowe.

Na stronie znajdują się też informacje, w jaki sposób użytkownicy dróg mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków i ofiar śmiertelnych. Można się tam np. dowiedzieć, jak bezpiecznie przewozić bagaże albo jak efektywnie wypoczywać w czasie podróży.

Organizatorem akcji Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar" jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Według policji, każdego roku na polskich drogach ginie ok. 5 tys. osób. W lipcu i w sierpniu dochodzi do największej liczby wypadków - łącznie ponad 8 tys., w których ginie ok. 900 osób. Główną przyczyną tragedii jest nadmierna prędkość. Tylko w 2009 roku policjanci zatrzymali do kontroli ok. 1,5 mln kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość.(PAP)

jaw/ mca/ abr/

Tagi: akcja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz