Notowania

wiadomości
07.09.2012 21:41

Syria: Ofensywa wojska w stolicy, w Aleppo i przy granicy z Jordanią

TASS) - Syryjskie wojska rządowe kontynuowały w piątek niszczenie powstańczych punktów oporu w kilku dzielnicach Damaszku i próby "oczyszczania z terrorystów" Aleppo i pogranicza Jordanii. W strategicznych punktach stolicy wybuchły dwie bomby - zginęło 5 policjantów.

Podziel się
Dodaj komentarz

TASS) - Syryjskie wojska rządowe kontynuowały w piątek niszczenie powstańczych punktów oporu w kilku dzielnicach Damaszku i próby "oczyszczania z terrorystów" Aleppo i pogranicza Jordanii. W strategicznych punktach stolicy wybuchły dwie bomby - zginęło 5 policjantów.

Od lipca walki objęły stolicę Syrii, która przez pierwszy rok po wybuchu powstania pozostawała względnie spokojnym bastionem reżimu Baszara el-Asada - podkreśla agencja AP, donosząc o eksplozji bomby w pobliżu meczetu w dzielnicy Rukneddine.

Świątynia, jak zwykle w dzień piątkowych modłów, była otoczona przez policję, ponieważ często właśnie z meczetów ruszają demonstracje antyrządowe. Według źródeł służby bezpieczeństwa pięciu policjantów poniosło śmierć, gdy z meczetu wytoczyła się bomba.

Drugi ładunek wybuchowy, umieszczony w samochodzie pułapce, eksplodował w piątek w pobliżu dwóch gmachów ministerialnych - między Ministerstwem Sprawiedliwości a Ministerstwem Informacji - niszcząc m.in. sześć zaparkowanych tam samochodów. Piątek jest zazwyczaj w Syrii dniem wolnym od pracy.

Komunikaty rządowe donoszą specyficznym dla nich językiem o sukcesach wojska w "oczyszczaniu z terrorystów" przedmieść Damaszku i dróg prowadzących do stolicy z południa Syrii. Od tej strony - podaje rządowa agencja Sana - dostęp do stolicy "jest nadal zamknięty, a operacje wojskowe obejmują rozlegle tereny między rejonem sadów owocowych w pobliżu miejscowości Merdż-Sułtan a obszarami leśnymi w Beit-Naim".

Na pograniczu z Jordanią, w górzystej okolicy miejscowości Tel Szehab ujęto "siedmiu hersztów terrorystów" - podaje Sana.

Inny komunikat oficjalny brzmi: "W Aleppo, 355 km na północ od Damaszku, żołnierze wojsk rządowych odparli kilka prób wdarcia się do miasta oddziałów terrorystycznych".

Informacje ze źródeł powstańczych wyjaśniają, że mowa jest o bojach toczonych tam przez Wolną Armię Syryjską, która podjęła próbę przejścia do ofensywy w rejonie Aleppo.

Rządowe lotnictwo, broń pancerna i artyleria brały w piątek udział w działaniach przeciwko powstańcom w centralnej prowincji Hims, w Deir al-Zor na wschodzie kraju i w Darze na południu.

Jak podały powstańcze Komitety Koordynacji Lokalnej, w piątek było w Syrii co najmniej 55 śmiertelnych ofiar walk i represji, z czego 16 w Damaszku i 18 w Aleppo. (PAP)

ik/ mc/

12182975 12184283 12183372 12184274 12183668

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz