Notowania

zamieszki w syrii
13.05.2011 19:10

Syria: Tysiące demonstrantów na ulicach

Tysiące Syryjczyków demonstrowały przeciwko rządowi na blokowanych przez czołgi ulicach Damaszku, Hamy, Hims, Idlib i wielu innych miast.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Tysiące Syryjczyków demonstrowały przeciwko rządowi na blokowanych przez czołgi ulicach Damaszku, Hamy, Hims, Idlib i wielu innych miast. Równie licznie demonstrowali *na wschodzie kraju Kurdowie, żądając zakończenia operacji wojskowych, w których zginęły setki uczestników antyreżimowych protestów.*

- _ Piątek ludzi wolnych _ - brzmiało hasło, pod jakim demonstrowała tego dnia syryjska opozycja. Mimo ogłoszonego w przeddzień rozkazu prezydenta Baszara el-Asada, aby nie strzelać do demonstrantów, w Hims zginął od kuli agenta bezpieczeństwa jeden z nich - 40-letni Fuad Rahab, który otrzymał postrzał w głowę.

W przeddzień _ Piątku ludzi wolnych _ prezydent Asad wydał wojsku i policji rozkaz, aby nie strzelać do demonstrantów. Zapewniła o tym w rozmowie telefonicznej z jednym z liderów opozycji Luajem Husajnem rzeczniczka prezydenta Butaina Szaaban, która nawiązała kontakty z opozycją. Husajn z kolei zaapelował wczoraj wieczorem do opozycji, aby piątkowy protest odbył się bez przemocy ze strony opozycji.

Syryjski minister informacji Adnan Hasan Mahmud zapewnił dzisiaj na konferencji prasowej transmitowanej przez telewizję syryjską, że wojsko zaczęło wycofywać się z miasta Banijas i opuściło Derę, na południu kraju.

Demonstrowali też Kurdowie

[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t139351.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ostrzega;ze;syria;pojdzie;w;slady;libii,151,0,828823.html) Ostrzega, że Syria pójdzie w ślady Libii
Tysiące syryjskich Kurdów demonstrowało na wschodzie kraju, żądając zakończenia operacji wojskowych, w których zginęły setki uczestników antyreżimowych protestów - poinformował jeden z liderów kurdyjskiej opozycji.

Habib Ibrahim powiedział agencji Reutera, że coraz więcej ludzi dołącza do demonstracji w Al-Kamiszli i kilku mniejszych miastach w pobliżu granicy z Turcją.

Rzecznik Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR) Rupert Colville poinformował w piątek, że bilans dwóch miesięcy represji w Syrii, to - według syryjskich obrońców praw człowieka - 700-850 zabitych i tysiące aresztowanych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t138443.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/demonstracja;pod;ambasada;syrii;w;stolicy,14,0,821518.html) Demonstracja pod ambasadą Syrii w stolicy Kilkudziesięciu Syryjczyków domagało się uwolnienia swojego kraju od dyktatury.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t137362.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syria;strzelali;do;setek;demonstrantow,94,0,814686.html) Syria: Strzelali do setek demonstrantów Syryjskie siły bezpieczeństwa strzelały do setek demonstrantów, którzy przez noc zgromadzili się w mieście Homs mimo ostrzeżenia władz, by przerwać, jak to określiły, zbrojne powstanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t139342.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/onz;podal;krwawy;bilans;starc;w;syrii,139,0,828811.html) ONZ podał krwawy bilans starć w Syrii Bilans ofiar śmiertelnych zamieszek w Syrii może sięgać 850, a tysiące demonstrantów zostało aresztowanych w ciągu dwóch miesięcy represji.
Tagi: zamieszki w syrii, syria, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz