Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Syria w krwawym uścisku. Reżim nie odpuszcza

0
Podziel się

Na ulicach Damaszku znaleziono w sobotę rano zwłoki 18 rozstrzelanych przeciwników reżimu. Byli torturowani.

Syria w krwawym uścisku. Reżim nie odpuszcza
(PAP/EPA)
bDKpbzUB

Powstańcy syryjscy odnoszą sukcesy w skoordynowanych atakach na bazy rządowego lotnictwa, które odgrywa strategiczną rolę w tłumieniu powstania. Na ulicach Damaszku znaleziono w sobotę rano zwłoki 18 rozstrzelanych przeciwników reżimu. Byli torturowani.

W zaostrzającym się coraz bardziej konflikcie wewnętrznym w Syrii, który w ciągu sierpnia kosztował - według ONZ - około 5 000 ofiar śmiertelnych, z czego 1 600 w ostatnim tygodniu, powstańcy odnieśli w piątek wieczorem ważny sukces strategiczny: opanowali bazę lotniczą Bukamal na granicy z Syrią.

Również samo miasto Bukamal znalazło się przynajmniej częściowo pod ich kontrolą - podała AFP.

bDKpbzUD

Siły antyrządowe zdobyły w bazie lotniczej pewną liczbę rakiet ziemia-powietrze i wzięły do niewoli 16 żołnierzy wojsk rządowych. W sobotę przypuściły atak na pobliskie lotnisko wojskowe w Madane.

Również w prowincji Idlib, na północnym zachodzie Syrii, powstańcy częściowo opanowali w sobotę po zaciętym boju lotnisko Abu-el-Zuhur, jedną z najważniejszych baz lotniczych w tej prowincji. Zaatakowali tam także pozycje rządowe w miejscowości Harem.

Tymczasem w Aleppo, drugim co do wielkości mieście Syrii, które od przeszło miesiąca jest placem boju między powstańcami a siłami wiernymi prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, rządowe lotnictwo bombardowało w ciągu piątku i soboty dzielnice kontrolowane przez przeciwników reżimu.

W Aleppo i w całej prowincji Idlib - podaje oficjalna agencja Sana - wojska rządowe _ zniszczyły wiele pozycji terrorystów, a licznych wzięły do niewoli _.

bDKpbzUJ

Agencja zakomunikowała o uwolnieniu przez rząd 225 osób aresztowanych w Damaszku i okolicach, które _ uczestniczyły w ostatnich wydarzeniach, ale których ręce nie były skalane krwią _.

Wojsko nadal nie jest w stanie kontrolować sytuacji w całej stolicy Syrii i na niektórych jej przedmieściach. Czołgi ostrzeliwały w sobotę stołeczne dzielnice Tadamun i Hajar Asuad, podczas gdy śmigłowce bojowe - dzielnicę Asali - informują z Damaszku elektroniczne media opozycyjne.

Eksplozje bomb i wielkokalibrowych pocisków artyleryjskich dochodziły też od strony podstołecznej miejscowości Duma, jednego z bastionów opozycji.

W ciągu soboty, według źródeł opozycyjnych, zginęło w Syrii 37 osób, w tym 12 żołnierzy wojsk rządowych. Piątek, dzień modłów w meczetach, był jak zwykle od początku powstania dniem tradycyjnych już demonstracji antyreżimowych.m Od kul żołnierzy i milicji szabiha zginęło 125 ich uczestników.

bDKpbzUK

Ponawiane wciąż apele o ustąpienie syryjskiego dyktatora, prezydenta Asada, popieranego zdecydowanie przez Moskwę, Pekin i Teheran, pozostają bez echa, podczas gdy Zachód koncentruje się na organizowaniu pomocy humanitarnej dla Syryjczyków.

Dania zapowiedziała wyasygnowanie dodatkowych 2 milionów euro na pomoc dla uchodźców syryjskich, zwiększając ją tym samym do 10 milionów euro.

Jordania zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o wyasygnowanie na pomoc dla 240 000 syryjskich uchodźców, którzy znaleźli się w tym kraju oraz w Turcji, Iraku i Libanie, 700 milionów dolarów.

W samej Syrii opuściło swe domy 1,2 miliona osób.

bDKpbzUL

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył w sobotę, że _ jest naiwnością _ ze strony krajów arabskich i zachodnich oczekiwać, że prezydent Baszar el-Asad pierwszy nakaże przerwanie ognia i wycofa swe oddziały z wielkich miast, a dopiero później opozycja pójdzie za jego przykładem. Jego zdaniem, oznaczałoby to _ kapitulację _ rządu partii Baas.

W sobotę objął w Nowym Jorku swe funkcje nowy wysłannik ONZ do Syrii, były algierski minister spraw zagranicznych i szef misji pokojowych w wielu krajach Lakhdar Brahimi.

Czytaj więcej w Money.pl
Rakiety spadają na stolicę. Giną cywile Syryjskie siły rządowe ostrzelały w piątek Daraję, peryferyjną dzielnicę Damaszku, zabijając co najmniej 21 osób.
Czołgi na obwodnicy. Ostrzeliwują stolicę Syryjska armia wprowadziła czołgi na obwodnicę Damaszku, skąd ostrzeliwały jego południowe dzielnice.
bDKpbzVe
Źródło:
KOMENTARZE
(0)