Notowania

wojna w syrii
01.11.2012 13:19

Syria w ogniu walk. Kolejne ofiary walk

Syryjscy rebelianci zaatakowali trzy posterunki wojskowe wokół miasta Sarakib.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

*Syryjscy rebelianci zaatakowali trzy posterunki wojskowe wokół miasta Sarakib na północnym zachodzie kraju i zabili 28 żołnierzy wojsk prezydenta Baszara el-Asada - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. *

Według mającego siedzibę w Londynie Obserwatorium w ataku zginęło też pięciu rebeliantów.

Zaatakowane posterunki znajdowały się na drodze między stołecznym Damaszkiem a będącym gospodarczą stolicą kraju Aleppo (Halab).

Także w czwartek szef Narodowej Rady Syryjskiej, czyli największej syryjskiej koalicji opozycyjnej, Abdel Basset Sida obarczył społeczność międzynarodową odpowiedzialnością za wzrost fundamentalizmu w Syrii. Jego zdaniem społeczność międzynarodowa nie wspiera narodu syryjskiego i nie robi nic, by powstrzymać rozlew krwi.

_ - Na obszarach, które wymknęły się spod kontroli reżimu, panuje chaos i rozpacz, gdyż władze wciąż atakują te tereny. W takiej atmosferze rozwój fundamentalizmu jest czymś naturalnym _ - mówił Sida.

Była to odpowiedź na środowy apel amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton. Podczas wizyty w Zagrzebiu wezwała ona opozycję do _ stawiania oporu islamskim fundamentalistom _. Szefowa amerykańskiej dyplomacji mówiła, że jej zaniepokojenie budzą informacje o _ ekstremistach, którzy przybywają do Syrii i próbują osiągnąć własne cele _.

W połowie października szef niezależnej komisji śledczej badającej doniesienia o zbrodniach wojennych w Syrii, brazylijski profesor Paulo Sergio Pinheiro oświadczył, że obecność _ setek radykalnych islamistów _ z zagranicy grozi _ radykalizacją _ syryjskiego konfliktu.

Jak podaje Obserwatorium, od wybuchu w marcu 2011 r. powstania przeciwko reżimowi Asada w Syrii zginęło ponad 36 tys. osób, głównie cywilów.

Obserwatorium opiera swoje rachuby na danych pozyskiwanych od szerokiej siatki swoich działaczy, adwokatów i lekarzy obecnych na miejscu w Syrii.

Organizacja zastrzega, że bilans nie obejmuje setek niezidentyfikowanych ciał odnalezionych w różnych częściach Syrii ani tysięcy osób zaginionych w syryjskich więzieniach oraz członków milicji Szabiha, popierających reżim Asada.

Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz