Notowania

zamieszki w syrii
02.06.2011 14:45

Syria: Wielu zabitych w oblężonym mieście

Co najmniej 15 osób zabiła syryjska armia w oblężonym od pięciu dni mieście Rastan na zachodzie kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Co najmniej 15 osób zabiła w czwartek syryjska armia w oblężonym od pięciu dni mieście Rastan na zachodzie kraju - poinformowali obrońcy praw człowieka. Siły rządowe strzelają tam do ludzi ostrą amunicją, używają m.in. artylerii.

Według Lokalnych Komitetów Koordynacyjnych, które dokumentują obecne protesty społeczne przeciwko prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi, w ciągu ostatnich pięciu dni w Rastan śmierć poniosło co najmniej 58 osób.

Szef Krajowej Organizacji na rzecz Praw Człowieka w Syrii Ammar Kurabi oraz adwokat Razan Zajtuna powiedzieli agencji Reutera, że mają listę nazwisk 11 ludzi zabitych w czwartek przez snajperów i siły bezpieczeństwa, które szturmowały 60-tysięczne miasto i wprowadziły w nim godzinę policyjną.

Nie ma informacji o tym, że w czwartek w Rastan przeprowadzano antyrządowe demonstracje - pisze agencja AP.

W Rastan oraz pobliskich miastach znajdujących się w prowincji Hims od niedzieli trwa krwawa operacja wojskowa. Według Kurabiego i Zajtuny, od tego czasu w Rastan zatrzymano 200 osób.

Syria zaprzecza oskarżeniom o zabicie chłopca (AlJazeera English, ang.):

Jak twierdzi broniąca praw człowieka organizacja Human Rights Watch (HRW), w Syrii można mówić o zbrodniach przeciwko ludzkości. Zdaniem HRW, Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna nałożyć na Damaszek sankcje, a jeśli to nie wystarczy - pozwać przed Międzynarodowy Trybunał Karny.

Trwające od 18 marca w Syrii protesty społeczne są najpoważniejszym jak dotąd politycznym wyzwaniem dla prezydenta Asada, który w 2000 roku przejął najwyższy urząd w państwie po swym zmarłym ojcu Hafezie el-Asadzie, sprawującym dyktatorskie rządy przez 30 lat.

Reżim tłumi protesty siłą, przy użyciu wojska i czołgów, nie reagując na głosy oburzenia z zagranicy i międzynarodowe sankcje nałożone na najważniejszych funkcjonariuszy państwowych. Jak się szacuje, dotychczasowe represje pociągnęły za sobą ponad tysiąc ofiar śmiertelnych.

Czytaj w Money.pl

Tagi: zamieszki w syrii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz