Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja hydrologiczna stabilna; mniej przekroczeń stanów alarmowych

0
Podziel się:

Sytuacja hydrologiczna w kraju jest stabilna; zmalała liczba stacji
wodowskazowych, na których odnotowano przekroczenie stanów alarmowego i ostrzegawczego -
poinformowało w środę PAP Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

*Sytuacja hydrologiczna w kraju jest stabilna; zmalała liczba stacji wodowskazowych, na których odnotowano przekroczenie stanów alarmowego i ostrzegawczego - poinformowało w środę PAP Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. *

Z danych posiadanych przez MAC wynika, że w środę wczesnym rankiem odnotowano przekroczenie stanu alarmowego na ośmiu stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na czterech stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, zaś stanu ostrzegawczego - na 21 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Z kolei dzień wcześniej odnotowano przekroczenie stanu alarmowego na 10 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na czterech stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy przekroczony był wtedy na 22 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 23 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Do godz. 14 obowiązuje natomiast wydane we wtorek przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości utrzymania się poziomów wody w ujściowym odcinku Wisły (poniżej Tczewa) w strefie stanów wysokich.

"Prognozowana sytuacja hydrometeorologiczna na Zatoce Gdańskiej nie spowoduje utrudnień w odpływie wody z Wisły do morza" - zaznaczył MAC.

Z danych IMGW wynika, że w województwie mazowieckim - w ciągu kolejnej doby - na Wiśle od Dęblina do Włocławka spodziewane są dalsze spadki poziomu wody. Również na Bugu po Krzyczew prognozowane są spadki poziomu wody, przy nadal przekroczonych stanach alarmowych w Dorohusku, Włodawie i Krzyczewie. Na Bugu we Frankopolu spodziewane są niewielkie wzrosty stanu wody, powyżej stanu alarmowego; na dolnej Narwi - dalsze nieduże wzrosty w strefie wody wysokiej, związane z przemieszczaniem wód roztopowych.

Stan wody powyżej stanu alarmowego utrzymuje się w województwach: dolnośląskim (na rzece Bystrzyca w miejscowości Mietków); lubelskim (na rzekach: Wieprz w Krasnymstawie, Krzna w Malowej Górze, Bug we Włodawie); lubuskim (na rzece Obra w Bledzewie, na Odrze w miejscowości Nietków oraz na Warcie w Kostrzynie nad Wartą); mazowieckim (na Wiśle w Kępie Polskiej oraz na rzece Narew w Ostrołęce); podlaskim (na rzece Narew w miejscowościach Wizna i Piątnica-Łomża oraz na rzece Bug w miejscowości Frankopol).

"W zlewni Bugu nie odnotowano zagrożenia dla ludzi i mienia. W dolinach Bugu Granicznego i Wieprza utrzymają się lokalne podtopienia łąk i pastwisk oraz zabudowań mieszkalno-gospodarczych usytuowanych wzdłuż Bugu i Wieprza" - poinformował MAC.

Z kolei - jak poinformował Urząd Miasta Płocka - poziom Wisły w tym mieście, a także w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej, powoli, ale systematycznie, opada. W środę rano poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 516 cm, czyli 16 cm ponad stan ostrzegawczy, a w Kępie Polskiej 466 cm, czyli 16 cm powyżej stanu alarmowego. W ciągu ostatniej doby ubyło tam od 8 do 12 cm wody, zaś na wodowskazach w Płocku ubyło od 2 do 10 cm wody.

"Służby wojewodów na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych na terenie całego kraju" - zapewnia rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek. (PAP)

mja/ mb/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)