Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Szaleństwo katalogowania" - nowa książka Umerto Eco

0
Podziel się:

"Szaleństwo katalogowania" - taki tytuł nosi najnowsza ksiązka Umberto Eco,
która 3 listopada trafi do polskich księgarń. Autor "Imienia róży" przedstawia w niej historię
zamiłowania ludzi do porządkowania rzeczywistości przez tworzenie katalogów - zwłaszcza
literackich. Eco widzi w katalogach osobny, dotąd niezauważany gatunek literacki.

"Szaleństwo katalogowania" - taki tytuł nosi najnowsza ksiązka Umberto Eco, która 3 listopada trafi do polskich księgarń. Autor "Imienia róży" przedstawia w niej historię zamiłowania ludzi do porządkowania rzeczywistości przez tworzenie katalogów - zwłaszcza literackich. Eco widzi w katalogach osobny, dotąd niezauważany gatunek literacki.

W całej historii kultury zachodniej wielokrotnie pojawia się zamiłowanie do tworzenia katalogów: spisów świętych, formacji żołnierskich, średniowiecznych bestiariuszy, katalogów roślin leczniczych, inwentarzy skarbców i tak aż do parad i pokazów początku XX wieku ogarniających scenę muzyczną i modę. Owo szaleństwo tworzenia katalogów nie jest ani czymś niewinnym, ani przypadkowym - pisze Eco w przedmowie. Semiotyk uważa, że listy i spisy tworzą osobny, dotąd niezauważany gatunek literacki, mający własną poetykę, formy klasyczne jak np. spis okrętów Achajów w "Iliadzie" Homera, ale też formy awangardowe.

Książka ta wraz z zamieszczoną w niej antologią pokazuje, jak nieskończenie bogata w listy jest historia literatury wszystkich czasów. Często są to wykazy spisane po prostu z upodobania do wyliczeń, dla przyjemności tworzenia połączeń elementów nie mających ze sobą szczególnego związku. Umberto Eco w swojej książce zastanawia się nad tym, w jaki sposób sama idea katalogu zmieniała się w miarę upływu wieków i jak odzwierciedlała ducha czasu.

Umberto Eco, jeden z najsłynniejszych naukowców i pisarzy współczesnych, urodził się w Aleksandrii w Piemoncie w 1932 roku. Wykładał na uniwersytetach w Turynie i Mediolanie, obecnie jest profesorem Uniwersytetu w Bolonii. Do najważniejszych jego prac eseistycznych należą "Dzieło otwarte. Forma i nieokreśloność w poetykach współczesnych", "Nieobecna struktura", "Semiologia życia codziennego". Prawdziwą sławę przyniosły Eco powieści: "Imię róży" (jeden z największych bestsellerów w historii literatury), "Wahadło Foucaulta", "Wyspa dnia poprzedniego", "Baudolino".

W latach 2004 i 2007 Umberto Eco opublikował pod swoją redakcją "Historię piękna" i "Historię brzydoty". "Szaleństwo katalogowania" jest, w zamyśle autora, kontynuacją tej serii. Książka ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa Rebis.

Agata Szwedowicz (PAP)

aszw/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)