Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szczątki Mikołaja Kopernika będą eksponowane w katedrze w Toruniu

0
Podziel się

Szczątki Mikołaja Kopernika, przed pogrzebem planowanym na maj we Fromborku,
będą eksponowane w kościele katedralnym w Toruniu, gdzie Kopernik został ochrzczony - dowiedziała
się nieoficjalnie PAP w czwartek w urzędzie marszałkowskim w Toruniu.

bEiCZcFx

Szczątki Mikołaja Kopernika, przed pogrzebem planowanym na maj we Fromborku, będą eksponowane w kościele katedralnym w Toruniu, gdzie Kopernik został ochrzczony - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w czwartek w urzędzie marszałkowskim w Toruniu.

"Takie rozmowy są toczone, jest nasza wstępna zgoda na to" - potwierdził PAP biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej Jacek Jezierski. Biskup dodał, że "trwają ustalenia techniczne dotyczące m.in. bezpieczeństwa".

"Chodzi o to, by nikt ich nie ukradł, czy zbezcześcił" - powiedział bp Jezierski. Jego zdaniem, szczątki miałyby być eksponowane w katedrze w Toruniu przez dobę, najwyżej - dwie doby.

bEiCZcFz

"To, na co się zgadzamy nie jest precedensem. Jak umarł Piłsudski to jego szczątki też przed pogrzebem wożono po kraju" - powiedział bp. Jezierski.

Z informacji PAP wynika, że jeszcze w czwartek toruński urząd marszałkowski wyda w tej sprawie komunikat. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że pomysłodawcą wypożyczenia szczątków Kopernika był właśnie ten urząd, a formalne rozmowy o tym toczone były w kręgach kościelnych, ponieważ właścielem szczątków jest obecnie kuria metropolitalna w Olsztynie.

Bp. Jezierski nie ujawnia, gdzie obecnie przechowywane są szczątki Kopernika.

Szczątki Mikołaja Kopernika zostały odnalezione we fromborskiej katedrze w 2005 roku, ich ponowny pogrzeb odbędzie się 22 maja także w tym kościele. Pogrzeb astronoma ma być jednym z elementów obchodów 750 rocznicy istnienia kapituły warmińskiej, do której należał także Kopernik. (PAP)

bEiCZcFF

(Planujemy kontynuację tematu)

jwo/ abe/ woj/

bEiCZcGa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)