Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Dziewięciu oskarżonych ws. prywatyzacji lokali komunalnych

0
Podziel się:

106 zarzutów, w tym oszustwa i korupcji, postawił prokurator dziewięciu
oskarżonym w sprawie prywatyzacji lokali komunalnych w Szczecinie.

106 zarzutów, w tym oszustwa i korupcji, postawił prokurator dziewięciu oskarżonym w sprawie prywatyzacji lokali komunalnych w Szczecinie.

W piątek do Sądu Okręgowego w Szczecinie skierowano akt oskarżenia m.in. przeciwko Andrzejowi R. - byłemu zastępcy dyrektora Wydziału Budynków i Lokali Komunalnych szczecińskiego magistratu - poinformowała rzeczniczka prokuratury okręgowej w tym mieście Małgorzata Wojciechowicz.

Prokurator oskarżył go m.in. "o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w związku z wydawaniem skierowań do zawierania umów najmu i prywatyzacją po cenie z bonifikatami sięgającymi 85 proc. ceny mieszkań komunalnych, przejmowanych następnie przez osoby nieuprawnione i sprzedawanych na wolnym rynku" - dodała Wojciechowicz.

Innym oskarżonym prokurator zarzucił, że w latach 1998-2008 wykupili nielegalnie od gminy 57 mieszkań, by potem sprzedać je na wolnym rynku. Według prokuratury miasto straciło na tym blisko 6 mln zł.

Jak wyjaśniła Wojciechowicz, prokuratorskie śledztwo wykazało, że oskarżeni płacili najemcy lokalu komunalnego najczęściej niewielkie kwoty, by ten np. mógł spłacić dług i wykupić mieszkanie z bonifikatą. Potem poprzez pełnomocników przejmowano i sprzedawano mieszkanie na wolnym rynku. W efekcie dawny najemca lokalu tracił prawo do niego i często stawał się bezdomny.

Według prokuratury, b. dyrektor brał od innych oskarżonych łapówki za ułatwianie formalności związanych z prywatyzacją mieszkań.

Pięciu oskarżonych przyznało się do winy, czterech, w tym Andrzej R. - nie.

Mężczyznom grozi do 10 lat więzienia.

Śledztwo szczecińskiej prokuratury okręgowej trwało od lutego 2008 r. Impulsem do jego rozpoczęcia była przeprowadzona przez CBA kontrola prywatyzacji mieszkań komunalnych w Szczecinie oraz zawiadomienie złożone przez jeden z urzędów skarbowych.

Funkcjonariusze CBA wpadli na trop procederu przejmowania atrakcyjnych mieszkań komunalnych, należących do zadłużonych osób, najczęściej bezrobotnych i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Kontrolę wszczęto w lutym 2006 r. po doniesieniu ówczesnego posła SLD Jacka Piechoty, który nagłośnił sprawę przyznania i wykupu mieszkania komunalnego obecnego prezydenta Szczecina Piotr Krzystka, wtedy rywala Piechoty w wyborach na tę funkcję.

Ostatecznie po procesie sądowym Krzystek zwrócił mieszkanie miastu.(PAP)

epr/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)